Minden évben eljön az idő, amikor sorok kígyóznak a háziorvosok rendelői előtt, mert a betegek influenza elleni vakcinára várnak. Október második fele óta már javában tart hazánkban az influenzaszezon, sokan pedig már túl vannak az oltáson. Nekik érdemes résen lenniük, az ellenanyag ugyanis számos mellékhatást okozhat.
Hogy kinél milyen tünetek jelentkeznek az oltakozást követően, azt a helyi hatóságokkal együttműködve rendre figyelemmel kíséri az Európai Gyógyszerügynökség (EMA). A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján az influenza elleni vakcina beadatása után a leggyakrabban az alábbi tüneteket tapasztalhatják a páciensek:
- hőemelkedés,
- láz,
- enyhe végtagfájdalom,
- izomfájdalom,
- az oltás helyén jelentkező fájdalom,
- bőrpír (szintén az oltás helyén),
- enyhe fejfájás.
„A mellékhatások általában enyhék, és rövid idő múlva elmúlnak. Emellett ritkán fordulnak elő, így az engedélyezett oltóanyagok nagyon biztonságosnak tekinthetők” – emelte ki a tünetek kapcsán az Európai Vakcinázási Információs Portál.
Ritkán ugyanakkor előfordul, hogy a vakcinák súlyos allergiás reakciót, vagyis anafilaxiát váltanak ki, illetve egymillióból egy-két esetben úgynevezett Guillain-Barré-szindróma is kialakulhat. Ez utóbbi a perifériás idegek és ideggyökök gyorsan fellépő gyulladásos folyamata, amely mind az érző, mind a mozgató, mind a vegetatív idegeket érintheti.
A védőoltásokhoz kapcsolódó kockázatok azonban így is jóval alacsonyabbak, mint az a veszély, amelyet egy esetleges súlyos megbetegedés szövődményei jelenthetnek.
(Borítókép: Oltás kapó idős férfi. Illusztráció: Getty Images)