Egy beszédalapú Alzheimer-teszt már a betegség egészen korai szakaszában is képes pontos diagnózist nyújtani.

Egy japán kutatás három évvel ezelőtt rámutatott, hogy a mesterséges intelligencia hatékonyan képes felismerni az Alzheimer-kór korai jeleit pusztán telefonbeszélgetések elemzésével. A kis létszámú résztvevővel végzett vizsgálat során a program 90 százalékos pontossággal azonosította a betegségre utaló beszédmintákat, ezzel új lehetőséget kínálva a diagnosztikában. Hasonló ötlettel állt elő egy brit startup, a Novoic, amely elkészített egy olyan eszközt, ami könnyebbé teheti a betegség diagnosztikáját. 

Az Automated Story Recall Task nevű program futhat tableten, okostelefonon vagy számítógépen is: 

egy előre felvett szöveget játszhatnak le benne a felhasználók, majd ezt kell legjobb emlékeik szerint felidézve visszamondaniuk.

A beszélgetések rögzítése során a program a memória és a nyelvhasználat működését elemzi, hogy megállapítsa, fennáll-e az Alzheimer-kór gyanúja. Ez az eljárás nemcsak gyorsabb diagnózist tehet lehetővé, hanem költséghatékonyabb is, mint a PET-CT vizsgálatok. Ezek egyébként az érintettek agyában felhalmozódó amiloidokat mutatják ki, és rendkívül drágák. Az eszköz már sikeresen túl van az első klinikai teszteken, és arra várnak, hogy széles körben is elérhetővé váljon,

megkönnyítve ezzel az Alzheimer gyors, könnyű és korai felismerését.

(Borítókép: Egy idős férfi kinéz az ablakon. Illusztráció: kupicoo/Getty)