A bélgáz a bélflórában található baktériumok munkájának mellékterméke, amely a különböző tápanyagok lebontása során keletkezik. A gáz keletkezésekor a vastagbél kitágul, ami kényelmetlenséget, teltségérzetet okoz. A végbélen keresztül természetes úton hivatott távozni, ám ha szándékosan visszatartjuk, az hosszú távon komoly egészségügyi problémákat, a végbél körüli szövetek rendszeres megfeszülése következtében emésztőrendszeri betegségeket okozhat. Nem beszélve arról az undorító tényről, hogy a visszatartott bélgáz végül az orrunkon és szánkon keresztül távozhat.
Karan Rajan sebész egy nemrég közzétett podcast adásában magyarázta el, hogy visszatartás esetén a bélgáz a vastagbél falán keresztül felszívódik, és a véráramba kerülve a tüdőn keresztül távozik, amit a légzésünk során kilélegzett szagokban érzékelhetünk. A szellentést tehát szó szerint „kilélegezzük”.
A bélgázok összetétele öt fő gázból áll: nitrogénből, hidrogénből, szén-dioxidból, metánból és oxigénből. A hidrogén és a metán gyúlékonyak, míg a kellemetlen szagért a kéntartalmú vegyületek a felelősek, amelyeket bizonyos baktériumok termelnek. Amikor visszatartva ezek a gázok a véráramba kerülnek, azt pulmonális reabszorpciónak nevezik. Ennek következtében enyhe, de zavaró szagokat tapasztalhatunk a leheletünkben.
A bélflóra egyensúlyának felborulása és a gáznemű anyagok felhalmozódása nemcsak kellemetlen lehet, de a belekre is káros hatást gyakorolhat. Clare Collins, a Newcastle-i Egyetem professzora figyelmeztetett, hogy a végbél nyomásának növekedése úgynevezett divertikulitiszhez vezethet, ami a vastagbél falának meggyengülését és fájdalmas, gyulladásos állapotokat okozhat.
A bélgáz elengedése nemcsak kellemetlen érzéstől szabadít meg minket, hanem elengedhetetlen a bélflóra megfelelő működéséhez is. Ha túlzottan kellemetlen szagú, vagy gyakori szellentés jelentkezik, az emésztési problémákra, például gyulladásos bélbetegségekre vagy vastagbélrákra utalhat. Ezen kívül bizonyos gyógyszerek, mint a hashajtók, sztatinok, gombaellenes szerek vagy gyulladáscsökkentők, például az ibuprofén is hozzájárulhatnak a bélgázok fokozott termelődéséhez.
Ha azonban nem gyógyszerek szedése mellett tapasztalunk változást a szellentési szokásainkban, sőt azok tartósan megváltoznak, esetleg különösen bűzösek, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
A megfelelő étrend, például kisebb adagok fogyasztása, lassú rágás és a rendszeres mozgás segíthet megelőzni a túlzott gázképződést. A borsmenta tea is jótékony hatással lehet az emésztésre és a puffadás csökkentésére.
(Nuus)
(Borítókép: Egy férfi a fenekéhez nyúl. Illusztráció: Getty Images)