A szem mögötti fejfájás többféle eredetű lehet – a migréntől kezdve a szem megerőltetésén át az orrmelléküreg-gyulladásig. Szakértő segít eligazodni az okok között.

A szem mögött jelentkező fájdalom elsőre ijesztő lehet, különösen, ha visszatérően tapasztaljuk. Egyesek éles, szúró érzésként írják le, mások tompább, nyomó fájdalomra panaszkodnak. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa szerint fontos, hogy ne csak a tünetet kezeljük, hanem az okot is megtaláljuk.

A migrén például gyakran jár ilyen típusú fájdalommal. Ilyenkor a fejfájás a halántékból indulhat, és kisugározhat a szemek mögé is. Sokan tapasztalnak kísérőtüneteket, például fényérzékenységet, hányingert vagy villódzó fényeket. Ez a típusú fejfájás néhány órától akár több napig is eltarthat, és különösen zavaró lehet a hétköznapokban.

A tenziós fejfájás ennél gyakoribb, de kevésbé ijesztő. Általában tompa, nyomó érzéssel jelentkezik, ami a szemek mögött, a halánték környékén vagy a nyakban is érezhető. Kiválthatja stressz, rossz testtartás vagy akár a kiszáradás is. Bár rövid ideig tart, gyakran visszatérhet, ha nem figyelünk oda az okok megszüntetésére.

Van azonban egy sokkal ritkább, de rendkívül fájdalmas típus, a cluster fejfájás. Ez általában csak az egyik szem körül jelentkezik, és annyira intenzív lehet, hogy szinte lebénítja az embert. Előfordulhat, hogy könnyezéssel, lógó szemhéjjal vagy az arc kipirosodásával is társul. A rohamok gyakran éjszaka támadnak, és bár rövid ideig tartanak, nagyon megviselik a beteget.

Nem szabad megfeledkezni a szinusz fejfájásról sem, amit az orrmelléküregek gyulladása okoz. Ilyenkor a fájdalom a szemek, az orr vagy akár a felső fogak környékén is érezhető lehet. Ez a típus gyakran lázzal és orrfolyással jár, és fokozódhat a nap folyamán.

A szem megerőltetése is gyakori probléma. Akik sokat ülnek a számítógép előtt, vagy látásproblémájuk van, de nem viselnek szemüveget, gyakran tapasztalhatnak égő, viszkető érzést, könnyezést és homályos látást. Ezek a tünetek szem mögötti fájdalommal is társulhatnak.

Mit tehetünk a fájdalom ellen?

Dr. Para Szabolcs szerint az alkalmanként jelentkező fejfájásoknál segíthetnek a vény nélküli fájdalomcsillapítók, de ezek túlzott használata visszacsaphat, és épp fejfájást okozhat. Ha a panaszok rendszeresen visszatérnek, mindenképpen javasolt szakemberhez fordulni.

A kezelések lehetnek gyógyszeresek – például izomlazítók vagy antidepresszánsok –, de sokaknál beválik a Botox-terápia is a krónikus migrén ellen. Ezen kívül érdemes kipróbálni a hideg borogatást, fejbőr-masszázst vagy légzőgyakorlatokat.

(Házipatika)

(Borítókép: egy fiatal férfi, akinek fáj a feje. Fotó: Getty Images)