Sokan már mindenhova magukkal viszik a vizes palackot, ami ugyan fontos a megfelelő folyadékbevitel szempontjából, ám nagyon komoly veszélyt is jelenthet, ha nincs megfelelően tisztítva.

Egy új kutatás riasztó tényekre hívja fel a figyelmet a sokak által minden nap használt vizes kulacsok kapcsán. Miközben a napi megfelelő vízfogyasztás kulcsfontosságú a szervezetünk megfelelő állapotához, ezek a kiegészítők igencsak kellemetlen meglepetéseket tartogatnak, szó szerint.

Egy amerikai szűrőgyártó cég, a WaterFilterGuru tanulmánya azt vizsgálta, milyen baktériumok élnek azokban a tartályokban, amelyekből nap mint nap vizet kortyolgatunk. Különböző típusú – kiöntőfedeles, csavaros, szívószálas és nyomófedeles – vizes palackokból, illetve átlagos konyhai csapól vettek mintát, hogy megnézzék, milyen baktériumok találhatók az egyes tárgyakon.  

Az eredmény megdöbbentő: nem csak számos, egészségügyi problémát okozó baktériumtörzset találtak, de amikor a kutatók összehasonlították ezeket a baktériumstatisztikákat a háztartási tárgyak baktériumstatisztikáival, kiderült, hogy ezek a palackok sokkal szennyezettebbek, mint a legtöbb, általunk koszosnak tartott tárgy.

A tanulmány szerint egy újrahasználható vizes palackban átlagosan 40 ezerszer annyi baktérium található, mint egy vécéülőkén. 14-szer több baktérium van bennük, mint egy háziállat etetőtáljában, és ötször annyi, mint egy számítógépes egéren.

A WaterFilterGuru.com felmérésében részt vevők negyede csak hetente néhányszor mossa el a palackját, míg a válaszadók több mint 10 százaléka elismerte, hogy havonta csak néhányszor teszi ezt meg. 

A szakértők szerint legalább naponta egyszer alaposan mossuk ki a vizes palackot, ám ez önmagában még nem elég. Dr. Primrose Freestone, a Leicesteri Egyetem mikrobiológiai docense szerint a palackot minimum 60 fokos forró vízzel kell tisztítani, de egy jó adag mosószer sem árthat.

„Öntsünk a palackba mosogatószert, forgassuk benne körbe, és hagyjuk állni tíz percig. Ezután öblítsük le forró vízzel, és hagyjuk megszáradni, a legjobb egy teljes éjszakán át, mivel az alapos szárítás a mikrobák elszaporodása ellen is segít" – tanácsolja Freestone. „Erősebb szennyeződések esetén, mint például hosszú, mosás nélküli használat után áztassuk több napig ecet és víz egyenlő arányú keverékével” – tette hozzá.

(LadBible)

(Borítókép: sportoló férfi kulacsból iszik. Illusztráció: Getty Images)