A család szerepe eddig is kiemelkedő volt a depresszióval és szorongással küzdő emberek életében, ám egy friss kutatás szerint a közeli mellett a távoli rokonokkal is gyógyhatású a kapcsolattartás.

Egy új magyar kutatás szerint nem csupán a közeli barátok, rokonok segíthetnek a jobb mentális egészség megőrzésében, hanem a távolabbi ismerőseink is.

Legalábbis ez derül ki a a HUN-REN KRTK KTI (Magyar Kutatási Hálózat Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Közgazdaságtudományi Intézete), a Corvinus Egyetem, az Umea Egyetem és Yale Egyetem együttműködésében készült kutatásból. Ebben 270 000 egyén közösségi médiából származó kapcsolathálózatát és antidepresszáns fogyasztási adatait vetették össze, és az eredmények akár új terápiás alkalmazások felé is utat nyithatnak.

A pszichológusok szerint a társas kapcsolatok segítenek fenntartani a mentális egyensúlyt és csökkentik a szorongást valamint a depressziót. Ezért mentális zavarok esetén a társas segítségnyújtást évtizedek óta eszközként alkalmazzák a fejlett országokban. A korábbi kutatásokban jellemzően csak a legszorosabb kapcsolatokat vették figyelembe, és a közeli ismerősök mentális egészségben betöltött szerepét hangsúlyozták.  

Most viszont kiderült, a depresszió ellen szedett gyógyszerek mennyisége kevesebb azoknál, akik tágabb kapcsolatrendszerükben, sokféle ismerőssel állnak kapcsolatban. 

A kutatás nem jutott végleges következtetésre az ügyben, és további vizsgálatokra van szükség. Természetesen súlyos mentális problémák esetén nem helyettesíthető sem a gyógyszeres kezelés, sem a szakember segítsége.

Ám amennyiben csak az úgynevezett ünnepek utáni depresszió érte utol, akkor érdemes  kihasználni kapcsolati hálóját, vagy megkeresni néhány távoli rokont.

(Borítókép: depressziós férfi. Illusztráció: Getty Images)