A fodrászszalonokban fellépő stroke, az úgynevezett szépségszalon-szélütés szindróma veszélyeire hívta fel a figyelmet Maria Ashioti, a Westminsteri Egyetem vezető idegtudományi előadója nemrég. Rámutatott, hogyha egy kuncsaft nem megfelelő pozícióban, illetve szögben ül a hajmosáshoz használt hátmosó medencébe, akkor nyakfájás, sőt életveszélyes, akár halált okozó agyvérzés is felléphet is nála.
A szépségszalon-szélütés szindrómát (BPSS) először Michael Weintraub amerikai idegtudományi szakember azonosította 1993-ban. A neurológus felfigyelt rá, hogy pár betegénél súlyos, stroke-kal összefüggő tünetek léptek fel, miután fodrásznál jártak. A hajmosás során a fodrász általában arra kéri a vendégeit, hogy ülés közben lógassák hátra a fejüket, a szakemberek szerint pedig előfordulhat, hogy a kuncsaftok feje és nyaka túlnyúlik a mosdókagyló pereme fölött, aminek következtében BPSS alakulhat ki.
A nem természetes pozíció, a hirtelen mozdulatok és a nyak elforgatása miatt a nyak környékén a gerincoszlop magasabb vége nekinyomódhat az agy hátsó és alsó részének a vérellátását biztosító fő erek egyikének, aminek következtében stroke alakulhat ki.
A kutatások szerint a BPSS részben korspecifikus jelenség, és nagyobb valószínűséggel sújt ötven év feletti nőket. Kockázatnövelő tényezőnek számít a korábbi érszűkület, valamint a gerincoszlop nyaki részében tapasztalt ízületi gyulladás is.
A BPSS legfőbb tünetei közé tartozik a homályos látás, fejfájás, szédülés, a test egyik oldalán fellépő bénulás és bizonyos szélsőséges esetekben az eszméletvesztés is. Ha a hajmosásra szolgáló kagyló használata közben bármilyen fájdalmat vagy kellemetlenséget észlelünk, inkább hajoljunk előre a kagyló fölé, vagy lehetőség szerint kérjünk nyaktámaszt.
(Femcafé)
(Borítókép: Egy fodrász egy férfi vendég haját mossa. Illusztráció: Getty Images)