Máig kevesen vannak tisztában azzal, hogy az szja-törvény alapján az olyan ételintoleranciákkal küzdők is jogosultak a súlyos betegek adókedvezményére, mint a laktóz- és gluténérzékenység.
Ez havonta több mint 10 ezer forintot jelent, így érdemes kiállíttatni a betegségről szóló orvosi igazolást.
Ehhez az adott ételintoleranciáról elengedhetetlen a szakorvosi diagnózis, amely alapján a háziorvos ki tudja állítani az igazolást. Amennyiben nem rendelkezünk szakorvosi véleménnyel, úgy a családorvosunk először beutal minket gasztroenterológiára, ahol a szükséges vizsgálatok elvégzése és az eredmények kiértékelése után a szakorvos felállítja a diagnózist. A háziorvostól aztán ennek alapján kérhetjük ki az igazolást, amelyet ezt követően be kell mutatnunk a munkahelyünkön vagy vállalkozás esetén le kell adnunk a könyvelőnknek. Ő vagy a munkahelyünk által alkalmazott bérszámfejtő fogja érvényesíti az adókedvezményt az igazolás alapján, és állítja ki az M30-as adóigazolást.
Adóbevalláskor ez alapján kell elkészítenünk az adóbevallásunkat, ugyanakkor mellékletben egyik igazolást sem kell elküldenünk a NAV-nak.
Az igazolásokat a bevallás másolati példányával együtt öt évig kell megőrizni.
A törvény szerint az adókedvezmény öt évvel visszamenőleg, utólag is igénybe vehető, amennyiben öt évvel korábban már rendelkeztünk orvosi igazolással, de nem igényeltük a kedvezményt. A visszamenőleges érvényesítést egy sima hagyományos önellenőrzéssel tudjuk javítani, majd az önellenőrzési bevallást el kell küldeni a NAV-nak. A folyamatban könyvelő is tud segíteni. Az adókedvezményt havonta, illetve egy összegben évente is kérhetjük.
(Borítókép: Bankjegyek egy férfi kezében. Illusztráció: Getty Images)