A Egészségkalauz cikke szerint egy 2021-es kutatásban azt vizsgálták, hogyan reagál a szív a fizikai és érzelmi stresszre. Az eredmények alapján a mentális stressz nagyobb hatással van a szív működésére, mint a fizikai megterhelés. Az érzelmi stressztől szenvedőknél nagyobb eséllyel fordul elő szívroham, illetve más szív- és érrendszeri probléma a későbbiekben.
A kutatásból kiderült, hogy a stresszhormonok áradása csökkenti a szívbe áramló vér mennyiségét, ami oxigén- és tápanyaghiányhoz vezet.
Ez az állapot rövid távon is megterheli a szívet, de hosszú távon még nagyobb veszélyeket rejt, például artériás gyulladásokat és inzulinrezisztenciát okozhat. Ezek a problémák a szívroham és a stroke kialakulásának kockázatát is jelentősen növelhetik.
A kutatók az amigdalát, az agy “félelemközpontját” jelölték meg a folyamat egyik kulcsszereplőjeként. Amikor stresszes helyzetbe kerülünk, ez a terület aktiválódik, és olyan hormonokat szabadít fel, amelyek a szervezetet a harc-vagy-menekülés üzemmódba kapcsolják. Bár ez az evolúciós reakció vészhelyzetekben életmentő lehetett, a modern életmód során gyakran inkább káros hatású.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a stressz és a szorongás kezelésére kiemelt figyelmet kell fordítani. A rendszeres testmozgás, a relaxációs technikák és a pszichológiai támogatás mind hozzájárulhatnak ahhoz, hogy csökkentsük az érzelmi megterhelés okozta egészségügyi kockázatokat.
(Borítókép: egy nő elrejti arcát a ruha alá. Fotó: Getty Images)