Hatékonyan lassíthatjuk az öregedési folyamatot, sőt az anyagcserénket is fokozhatjuk, ha odafigyelünk néhány olyan dologra, amelyek természetes módon képesek serkenti egy, a fiatalságért felelős hormont.

Plasztikai beavatkozások, szépségápolási technikák és életmódbeli változtatások: általában ezek a dolgok vetődnek fel, ha arról van szó, hogyan őrizhetjük meg minél tovább a fiatalságunkat. Létezik azonban egy, a testünk által termelt hormon, amely képes serkenteni a sejtek regenerációját, fokozni az anyagcserét és fenntartani a bőr rugalmasságát.

Ez a hormon nem más, mint az úgynevezett humán növekedési hormon (HGH), amelyet az agyalapi mirigy termel.

Ez a hormon gyerek- és serdülőkorban kulcsszerepet játszik a növekedésben, felnőttkorban pedig segíti az izomépítést, fokozza az állóképességet és az erőnlétet, csökkenti a fáradtságérzetet, javítja az alvás minőségét, támogatja a zsírégetést, sőt a kollagéntermelés serkentésével a bőr öregedési folyamatait is lassítja.

Bár az életkor előrehaladtával a HGH szintje fokozatosan csökken, ami idővel hozzájárul a bőr megereszkedéséhez, a ráncok megjelenéséhez, az anyagcsere lassulásához és az általános fáradtságérzet kialakulásához, vannak természetes módszerek, amelyekkel serkenthető a hormon termelődése.

A legtöbbet azzal tehetünk, ha elegendő fehérjét és aminosavat, főként arginint és glutamint fogyasztunk. Ezeket a tápanyagokat a legjobban tojással, hallal, csirkével, diófélékkel, magvakkal, joghurttal és túróval vihetjük be a szervezetünkbe. Kerülnünk kell ellenben a cukrokat és az esti nassolást, az inzulinszint megugrása ugyanis gátolja a hormon felszabadulását. Az időszakos böjt is hasznos lehet, a 16:8 diéta például 2000 százalékkal is növelheti a HGH termelését. 

A hormon felszabadulását az intenzív testmozgás is segíti, ehhez legalább heti 3-4 alkalommal ajánlott magas intenzitású (HIIT) vagy súlyzós edzést végezni, esetleg sprintelni. Az alvás is fontos, a HGH legnagyobb része ugyanis mélyalvás közben termelődik. A minőségi alváshoz érdemes kerülni az esti képernyőnézést, valamint fontos a fix alvási rutin bevezetése, sötét és csendes környezet teremtése.

Léteznek ugyan  mesterséges HGH-injekciók is, de ezek azonban komoly mellékhatásokat okozhatnak, és csak orvosi felügyelet mellett használhatók. 

(Femcafé)

(Borítókép: Tükör előtt álló férfi. Illusztráció: Getty Images)