Új tanulmányban vizsgálták a szív-és érrendszer egészsége, valamint a megfelelő szájhigiénia kapcsolatát. Azt eddig is tudni lehetett, hogy a fogaink rendszeres ápolása jó hatással van a kardiovaszkuláris rendszerünkre, ám átfogó tudományos kutatás még nem sok született. Éppen ezért hiánypótlók a még megjelenés előtt álló legújabb eredmények,
amelyek szerint a fogselyem használata csökkentheti a vérrögök, és ezzel együtt a stroke kialakulásának kockázatát, még akkor is, ha csak hetente egyszer tisztítjuk meg így a fogainkat.
A stroke az agy körülírt területeinek hirtelen kialakuló, átmenetileg fennálló vagy akár véglegessé váló funkciókárosodása, amely úgy jön létre, hogy a kérdéses agyi régió vérátáramlása (perfúzió) és ilyen módon a szövetek oxigén- és tápanyagellátása valamilyen okból kifolyólag jelentősen lecsökken, vagy megszakad. Ennek leggyakoribb oka, ha az agyi erekben valamilyen akadály képződik. Ez lehet vérrög, vagy az ér görcsös összehúzódás által okozott szűkülete.
A betegség kialakulásának kockázata és a szájhigiénés szokások közötti kapcsolatot a szájüregi fertőzések globális elterjedtsége miatt vizsgálták a kutatók. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a szájüregi betegségek világszerte közel 3,5 milliárd embert érintenek.
A kutatást végző tudósok, dr. Souvik Sen vezetésével egy korábbi tanulmány adatait vették figyelembe, amely a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát és gyakoriságát vizsgálta több mint 6000 résztvevőnél. Az alanyok többek között beszámoltak a dohányzási és fogmosási szokásaikról, a fogselyemhasználatuk gyakoriságáról, vérnyomásukról, vércukor- és koleszterinszintjükről, testtömegindexükről, iskolai végzettségükről és hogy milyen gyakran jártak fogorvoshoz. Huszonöt év elteltével 434 résztvevőnél alakult ki stroke, amely esetek közül 147-et nagyobb artériás agyi vérrögök váltottak ki, 97 a szívben kialakult vérrögök miatt következett be, 95 pedig az agyban lévő kis erekben kialakult vérrögök miatt. Összesen 1291 résztvevőnél fordult elő pitvarfibrilláció.
Ezen adatok alapján a kutatók megállapították, hogy a fogselyem használata 12 százalékkal csökkentette a pitvarfibrilláció, emellett 22 százalékkal, illetve 44 százalékkal az ischaemiás stroke (amikor a vérrög megakadályozza a véráramlást az agyban) és a kardioembóliás stroke (amikor a vérrög a szívben keletkezik) kialakulásának kockázatát. Az összefüggések a rendszeres fogmosástól és a rutinszerű fogorvosi látogatásoktól függetlenül fennmaradtak.
Bár már a heti egyszeri fogselyemhasználat összefüggésbe hozható a stroke kockázatának csökkenésével, a tanulmány arra a következtetésre jutott, hogy minél gyakrabban használunk fogselymet, annál nagyobb az esélyünk a kockázatok csökkentésére.
Mint azt a tudósok megállapítottál, a fogselyem használata azért kedvező, mert segít megelőzni a baktériumok felhalmozódását, ami akkor fordulhat elő, ha az ételmaradékok a fogak között maradnak.
Ezek a baktériumok bejuthatnak az agyba vagy a véráramba, gyulladást okozva az erekben, ami vérrögök kialakulásához vezethet. Bár a területen még további kutatásokra van szükség, a kutatók szerint az eredmények „újabb eszközt” jelenthetnek a vérrögök, így a stroke kialakulásának megelőzésére. A tanulmány egyik fő gyenge pontja azonban az, hogy még nem került szakértői értékelésre és publikálásra. Ezenkívül nem volt nyomonkövetés a fogselyem vagy más szájhigiéniai viselkedés tekintetében. A tanulmány adatai továbbá önbevalláson alapultak, ami pontatlan lehet.
(Borítókép: Egy agy MRI-képe. Illusztráció: Getty Images)