Sokan még mindig használják a fültisztító pálcikát, ám a szakember szerint nem csak komoly gyulladást, de élethosszig tartó fülzúgást is okozhatunk vele.

A hallásszakértők arra figyelmeztetik az embereket, hogy fültisztító pálcikát használjanak a fülzsír eltávolítására, ugyanis komoly károkat okozhatnak vele. Sokan még ma is azt gondolják, hogy ez az apró eszköz a legjobb módja a külső hallójárat kitisztításának, ám ahelyett, hogy a „veszélyes” pálcikával eltávolítanánk a felhalmozódott zsírt, inkább csak beljebb tolják. Ez gyulladást, a dobhártya sérülését, és fülzúgást, más néven tinnitust okozhat. 

A tinnitus akár százmilliókat is érinthet világszerte. Az érintett személy csengő, zúgó és zümmögő hangokat hall folyamatosan, amelyek az egész életminőségét tönkretehetik. Frank McGrath fülzúgás-specialista szerint csak az Egyesült Királyságban mintegy 500 000 ember szenved az állapot „bénító” változatában, amely miatt képtelenek dolgozni, aludni vagy bármilyen módon részt venni a hétköznapi életben. A fülzúgás olyan súlyos is lehet, hogy depresszióhoz, alkoholizmushoz, függőséghez, vagy akár öngyilkossághoz is vezethet.

McGarth, a Tinnitus Care Clinics tulajdonosa kihangsúlyozta, hogy míg a fülzúgást sok minden okozhatja, a vízi sportoktól kezdve a túl hangos zene gyakori hallgatásán át a menopauzáig, a fültisztító pálcikák komoly szerepet játszhatnak ennek az állapotnak az előidézésében, ha túl mélyre tuszkolják a fülzsírt a fülbe.

„Nem arra tervezték őket, hogy valaki vakon bökdösse a saját fülét, amikor nem látja, hová és milyen mélyre megy, és a végén még a már bent lévő anyagokat is összenyomhatja. Lehet, hogy egy kis zsírt kiszed, de még többet nyom a dobhártyába. Ha zavarja a fülzsír, inkább menjen szakemberhez, bármennyibe is kerül, sokkal kevésbé költséges, mintha feleslegesen károsodna a füle vagy a hallása" – mondja a szakember.

(gloucestershirelive)

(Borítókép: fülzúgástól szenvedő férfi. Illusztráció: Getty Images)