Igazi rémálomszerű forgatókönyv, ha valaki akkor nyel félre, és kezd el fulladozni, amikor teljesen egyedül van. Ám még egy ilyen szorult helyzetből is van lehetőség megmenekülni, ha képesek vagyunk megőrizni a hidegvérünket, és odafigyelünk a szakember tanácsára.
Dr. Alpa Kumar, aki 17 éve háziorvos, egy Instagram oldalára feltöltött klipben osztotta meg, milyen módszerekkel tudjuk megmenteni a saját életüket, ha valami hirtelen elzárja a légutakat.
Ha marad még valamennyi levegőnk, érdemes tárcsázni a mentőket, bár erre azért nem sok esély van fulladás esetén. Dr. Kumar azt tanácsolja, hogy „köhögjünk erőteljesen”, hogy eltávolítsuk a légutakat elzáró ételt vagy egyéb akadályokat. Ha ez nem sikerül, akkor készüljünk fel az ön-Heimlich-manőver végrehajtására. Ez ugyanazokat az elveket követi, mint a normál Heimlich-manőver, amelynek a lényege, hogy az ember a fuldokló mögé áll, kezét a bordakosár alá helyezi, majd befelé és felfelé húzza, hogy a levegőt kiszorítsa a tüdőből.
A saját magunk által végrehajtott Heimlich-verzióhoz Dr. Kumar azt tanácsolja, hogy
fogjuk meg az egyik kezünket, és tegyük közvetlenül a köldök fölé, biztosítva, hogy az ökölbe szorított kéz hüvelykujja a tenyérben, a bordakosár alatt pihen. Ezután a másik kezünkkel ragadjuk meg az ökölbe szorított kezünket, erős és gyors mozdulattal nyomjuk felfelé, majd ismételjük meg a mozdulatot.
Egy alternatív módszer szerint a kezek ugyanígy helyezkednek el, de itt az illető a hasát erőteljesen egy álló tárgyhoz, például egy székhez vagy egy munkalaphoz nyomja.
Az orvos szerint az ön-Heimlichet addig kell folytatni, amíg megszűnik az elzáródás, vagy segítségünk érkezik. Ám ha sikerül is eltávolítani az idegen testet a légutakból, mindenképpen orvoshoz kell utána fordulni. Ugyanis, bár a Heimlich-manőver életmentő lehet, az erőteljes mozdulatok komoly sérüléseket is okozhatnak, például bordatörést vagy zúzódást a belső szerveken.
(Borítókép: fuldokló férfi. Illusztráció: Getty Images)