Drasztikusan megnőtt az utóbbi időben a bőrrákos megbetegedések száma, ezért különösen fontos, hogy odafigyeljünk az anyajegyeinkre, azok változásaira, netán újabbak megjelenésére.

Szabálytalan határvonalak, újonnan megjelenő foltok: ezek a legfőbb ismérvei az elrákosodó anyajegyeknek, amely megbetegedések száma az elmúlt évtizedekben drasztikusan megnőtt. Éppen ezért fontos, hogy azok, akik több anyajeggyel is rendelkeznek, rendszeresen végeztessenek szűrést, a korai felismerés ugyanis életet menthet.

A közönséges anyajegyek gyerek-, vagy fiatal felnőttkorban alakulnak ki, a melanoma előfordulási gyakorisága az életkor előrehaladtával nő. Ennél fogva az újonnan megjelenő anyajegyek veszélyesebbek lehetnek, de a már meglévő foltok is elrákosodhatnak. Ez legfőképp azokon a területeken fordul elő, amelyeket sok napsütés ér.

A legfőbb tünet, hogy az adott anyajegy külseje, felülete, színe és alakja megváltozik, esetleg növekedni kezd, az elváltozás határa pedig szabálytalan, elmosódó.

Amennyiben ezt tapasztaljuk, azonnal forduljunk orvoshoz, illetve bizonyos időközönként végeztessünk szűrést,  biztos diagnózis ugyanis csak bőrgyógyászati vizsgálat után, egy speciális nagyítóval végzett megtekintés és szövettani vizsgálat alapján állapítható meg. 

A melanoma, azaz a rosszindulatú festékes anyajegydaganat a bőrrák egyik legveszélyesebb formája. Noha az összes bőrrák típusnak mindössze öt százaléka melanoma, a bőrrák miatti halálozás legtöbbjét ez a rosszindulatú elváltozás okozza. Fokozott veszélynek vannak kitéve, akik gyakran napoznak vagy szoláriumba járnak, a rákos elváltozások ugyanis többnyire az UV-sugarak által érintett területeken alakulnak ki. A legkitettebb területek az arc, fej, fülek, karok és lábak. 

Ha  sikerül korai időszakban felfedezni a betegséget, akkor leginkább sebészeti eltávolítást alkalmaznak. Ez sok esetben teljes gyógyuláshoz vezet, feltéve, ha a tumor nem terjedt át a környezetében lévő nyirokcsomókra. 

(HáziPatika)

(Borítókép: Anyajegy. Illusztráció: Getty Images)