Több okból bedugulhat a fülünk, a kiváltó okhoz mérten pedig több módszer is létezik arra, hogy szüntethetjük meg a kellemetlen tünetet. Cikkünkben összesen nyolc praktikát mutatunk.

Nyomásváltozás, felgyűlt fülzsír, bennrekedt víz: ez csak néhány azok közül a kiváltó okok közül, amelyek füldugulást okozhatnak. Alább pontokba szedve megmutatjuk, milyen praktikákat vethetünk be a dugulás megszüntetésére.

  • Fülzsírlágyító csepp: a fülzsírdugó ellen a legjobb megoldás, ha speciális fülzsírlágyító folyadékot vásárolunk. A készítményt gyógyszertárból és drogériából is beszerezhetjük, használat során pedig fontos, hogy pontosan kövessük a használati utasításokat.
  • Nyelés, ásítás, rágógumizás, az állkapocs előretolása, víz kortyolgatása: ezek a praktikák akkor alkalmazandók, ha nyomásváltozás következtében dugul be a fülünk.
  • Befogott orral fújás: a módszer lényege, hogy befogott szájjal és orral próbáljuk kifújni az orrunkon a levegőt. Az így keletkező nyomás segíthet abban, hogy megszüntessük a füldugulást.
  • Nedves borogatás: fülgyulladás esetén nedves borogatással is enyhíthetjük a panaszokat. Ehhez be kell áztatnunk egy rongyot hideg vagy meleg vízbe attól függően, hogy melyiket érezzük kellemesebbnek. Miután kicsavartuk a rongyot, az érintett fülünkre kell tenni azt.
  • Gőzölés: a gőz segíthet felpuhítani a beszáradt, dugulást okozó fülzsírt. Kipróbálhatjuk a kamillás gőzölést, de egy 10 perces forró zuhany is tökéletesen megfelel a célnak.
  • Sós víz: langyos sós víz segítségével is könnyedén feloldhatjuk az összetapadt fülzsírt. Ez a módszer kisbabák és kisgyerekek esetén is bevethető. Egy teáskanál sót kell feloldani 1 deciliter langyos vízben, majd az oldatot a fülbe csepegtetni. 10-15 perc múlva alaposan ki kell öblíteni.
  • Orrspray: ha például náthásak vagyunk, nemcsak az orrunk, a fülünk is bedugulhat a felgyülemlett váladéktól. Az orrváladék feloldása ilyenkor a füldugulás végére is pontot tehet, az orrmelléküregek és a füljáratok ugyanis kapcsolatban állnak egymással.
  • Ugrálás: ha úszás vagy zuhanyzás után nem akar kifolyni a víz a fülünkből, akkor úgy távolíthatjuk el legkönnyebben a felesleges folyadékot, ha oldalra billentjük a fejünket és egy lábon kezdünk ugrálni.

Fontos kiemelni, hogy bizonyos esetekben betegség – például középfülgyulladás vagy valamilyen fertőzés – is meghúzódhat a füldugulás mögött. Ha a fentebb említett praktikák elvégzése ellenére a tünetek 3-5 nap múlva sem enyhülnek, vagy akár még súlyosbodnak is, akkor mindenképpen keressünk fel egy fül-orr-gégészt! Egy kezeletlenül hagyott, vagy éppen helytelenül kezelt fülbetegség akár hallásvesztést is eredményezhet.

(HáziPatika)

(Borítókép: Férfi füldugulással. Illusztráció: Getty Images)