Nem elég csak az étkezésre vagy a testmozgásra figyelni az jó emésztés érdekében – a székletürítést követő higiénia is rengeteget számít! Dr. Evan Goldstein, az egyik legismertebb proktológus egy friss interjúban elárulta, hogy sokan egész életükben helytelenül végzik ezt a hétköznapi műveletet – írta meg az Egészségkalauz.
A legnagyobb hiba, amit sokan elkövetnek
Goldstein szerint a végbélnyílás körüli bőr teljesen más szerkezetű, mint a test többi része. „Ráncos, mint egy harmonika, amely nyílik és záródik” – magyarázta. A probléma ott kezdődik, hogy a tisztítás során sokan elölről hátrafelé haladnak, érintve a vékonyabb, érzékenyebb bőrfelületeket. Ez idővel irritációt, sőt, komoly bőrproblémákat is okozhat.
A szakember szerint a legjobb megoldás egyértelműen a bidé használata, hiszen az alaposan és kíméletesen tisztít. Aki nem rendelkezik bidével, annak egy gyors öblítés vagy zuhany is megfelelő alternatíva lehet.

A nedves törlőkendő veszélyes is lehet
Sokan azt gondolják, hogy a nedves törlőkendő a higiénikusabb megoldás, pedig az orvos szerint épp ellenkezőleg! Ezek a termékek nemcsak a környezetre károsak, hanem az egészségre is.
Hetente több tucat pácienst kezelek, akiknek a problémáját egyértelműen a nedves törlőkendők okozták
– mondta. A gond az, hogy ezek a termékek felborítják a bőr természetes baktériumflóráját, és könnyen bakteriális fertőzésekhez vagy súlyos bőrgyulladáshoz vezethetnek.

Mit lehet tenni, ha mégis WC-papírt használ?
Ha valaki nem tud lemondani a hagyományos WC-papírról, akkor az orvos egy kíméletesebb módszert javasol: a hagyományos törlés helyett inkább csak finoman itassa fel a nedvességet a papírral. A széklet színének megváltozása akár komoly betegségekre, például epeproblémákra, hasnyálmirigy-betegségekre vagy daganatra is figyelmeztethet.
Mire figyelmeztethet a széklet színe? Súlyos betegségek jele is lehet
Ráadásul az sem mindegy, mennyi időt tölt valaki a vécén.
Minél tovább ül, annál több vér gyűlik össze az alsó területeken, és ez hosszú távon problémákat okozhat
– figyelmeztetett a szakember. Érdemes minél előbb befejezni az ürítést, és visszatérni álló helyzetbe, hogy a vérkeringés helyreálljon.
Ha viszont rendszeresen gondot okoz a tisztítás vagy az, hogy nem érzi magát teljesen tisztának, akkor érdemes az étrenden is változtatni. A megfelelő rostbevitel és a probiotikumok segíthetnek abban, hogy minden gond nélkül menjenek a dolgok.
(Borítókép: Egy nő ül a vécén, kezében WC-papír tekercs. Illusztráció: Getty Images)