A szakemberek nem győzik hangsúlyozni, mennyire fontos a rendszeres mozgás, mégis, a nyugati populáció minimum egyharmada olyan mozgásszegény életet él, ami negatívan befolyásolja az egészségüket és élethosszukat.
Stephen Williams, a NYU Langone kardiológusa azt állítja, hogy az ülőmunka ugyanolyan káros az egészségre, mint a dohányzás. A szakember azt is hozzátette, az, hogy álló asztalokat tesznek egy irodába, semmin nem változtat, ugyanis ez még nem jelent valós aktivitást. A 60-90 percnél hosszabb ideig tartó inaktivitás negatív egészségügyi következményei ugyanis minden testhelyzetre vonatkoznak, beleértve az állást is.
A fizikai aktivitás számos előnnyel jár, többek között a testsúlyszabályozás, az alacsonyabb vérnyomás, a jobb koleszterinszint, az erősebb csontok és izmok, valamint a gyulladások csökkenése. Emellett fokozza az agyműködést, és segíthet enyhíteni a stresszt, a szorongást és a depressziót.
A hosszas ülőmunka ugyanakkor összefüggésbe hozható a szívbetegségekkel, a cukorbetegséggel, a súlygyarapodással, a depresszióval és még egyes rákos megbetegedésekkel is. Sőt, egy 8000 felnőtt bevonásával készült tanulmány közvetlen kapcsolatot talált a hosszas ülés és a korai halálozás megnövekedett kockázata között.
„Az ülő életmódot ma már az új dohányzó életmódnak tekintik” – mondta Williams. „Ennyire káros.”
A kardiológus hangsúlyozta, hogy nem kell órákat tölteni az edzőteremben vagy kilométereket futni ahhoz, hogy javítsunk az egészségünkön. Azt mondta, hogy már az is jótékony hatású, ha egyszerre 10-15 percig, összesen 30 percig naponta felgyorsítjuk a pulzusszámunkat.
(NyPost)