A dohányzás még mindig az egyik legelterjedtebb és legkárosabb szokás, mert tüdőrákot, szívbetegséget és számos más súlyos egészségügyi problémát okozhat. Az Egészségügyi Világszervezet szerint a világ lakosságának több mint 22%-a dohányzik, és évente több mint 8 millió ember hal meg emiatt.
Persze leszokni is sokan próbálnak, a dohányosok mintegy fele, ám csak kevesebb mint 10%-uknak sikerül, többnyire az erős sóvárgás és az elvonási tünetek miatt. Bár létezik két jóváhagyott gyógyszer a nikotin utáni sóvárgás csökkentésére, most koreai tudósok megkepő helyen találtak újabb megoldási lehetőséget.
Felfedezték, hogy a Parkinson-kór elleni gyógyszer, a prociklidin enyhítheti a nikotinmegvonás fizikai tüneteit, például a remegést és a csökkent mozgékonyságot. „Ez a tanulmány új lehetőségeket mutat be a dohányzásról való leszokás kezelésében azáltal, hogy enyhíti az elvonási tünetek okozta zavarokat” – mondja Heh-In Im, a Koreai Tudományos és Technológiai Intézet munkatársa.
A Parkinson-kórban szenvedő betegeknél az agy mozgásszabályozásban és a jutalmak feldolgozásában mélyen érintett részében az acetilkolin és a dopamin neurotranszmitterek között egyensúlyhiány van. A dopamin kimerülése az elsődleges oka a betegséggel járó motoros tüneteknek. A dopamin a „jó közérzet” hormonjaként ismert, és a cigarettában lévő nikotin serkenti a felszabadulását. A leszokók gyakran azért éreznek sóvárgást, mert hiányzik nekik a dopamin hatása.
A dopamin helyreállítása tehát megkönnyítené az elvonási tüneteket.
(NyPost)
(Borítókép: nő kettétör egy cigarettát. Illusztráció: Getty Images)