Friss felmérésben vizsgálták a magyarok alvási szokásait. Az eredmények igen lesújtóak lettek.

Meglepő tényeket fedett fel az összesen 57 országot érintő, többek között a magyarok alvási szokásait is felmérő kutatásában egy holland bútorgyártó cég. Mint kiderült, rengetegen küzdünk alváshiánnyal vagy kialvatlansággal, ugyanis 45 százalékunk kevesebb mint hat órát alszik éjszakánként. 

Az alvási idő mellett olyan érdekességeket is feltártak, hogy a legtöbben milyen pozícióban hajtjuk a legszívesebben álomra a fejünket, valamint hogy sötétben és csendben, vagy valamilyen inger mellett alszunk-e el az esetek többségében.

Mint kiderült, a legelterjedtebb alvási pozíció az oldalt fekvés behajlított lábakkal, amit a magyarok 42 százaléka részesít előnyben. Közel 31 százalék szintén oldalt fekve, ám a lábait kinyújtva alszik. Tizenhat százalék számára a hason fekvés a legkényelmesebb, és csak mindössze 11 százalék az, aki a háton alvás mellett teszi le a voksát.

Bár az alvás kulcsfontosságú a testi és mentális jóllét szempontjából, és ezzel a legtöbben tisztában is vannak, sokan mégis rendszeresen használják digitális eszközeiket az ágyban, ami negatívan befolyásolja a pihenést. A kutatás eredményei szerint a magyarok 77 százaléka mobilozik, 62 százalék pedig tévét néz lefekvéskor, míg 31 százalék laptopot vagy tabletet használ az esti órákban. 

A magyarok többsége nemcsak az okoseszközeivel osztozik az ágyon: mint az szintén kiderült, 50 százalékunk a partnere mellett hajtja álomra a fejét, 15 százalék a gyerekével, 4 százalék pedig valamilyen kis kedvencével osztozik a fekvőhelyén. Az egyedül alvók aránya a második legtöbb, 47 százalék. A kutatásban továbbá arra is felhívták a figyelmet, hogy a magyarok többsége tiszta és rendezett környezetben alszik a legnyugodtabban.

(Blikk)

(Borítókép: Kanapén alvó férfi. Illusztráció: Getty Images)