Riasztó, új bizonyítékot találta kanadai kutatók arra, hogy a környezetünkben egyre nagyobb mennyiségben található mikroműanyagok komoly mennyiségben tárolódnak az emberi szervekben, különösen az agyban. Egy új tanulmány szerint mikrorészecskék milliárdjai kerülhetnek a műanyag edényekből a bennük lévő ételbe, amikor azokat mikrózzák az emberek.
Mérgező lehet, ha ennél tovább melegítjük az ételt a mikróban
Egy új kutatás szerint, amelynek az eredményeit a Brain Medicine nevű szaklapban tették közzé, az emberi agyak körülbelül egy kanálnyi mikro- és nanoműanyagot tartalmaznak, a dokumentáltan demenciával diagnosztizált személyeknél pedig 3-5-ször magasabb ezenek a szintje. Ami még ennél is aggasztóbb, az agyszövetekben akár harmincszor is magasabb nanoműanyag-koncentrációt mutattak ki, mint más szervekben, például a májban vagy a vesében.
„Az agyi mikroműanyagok koncentrációjának drámai növekedése mindössze nyolc év alatt, 2016 és 2024 között különösen riasztó” – mondja Dr. Nicholas Fabiano, az Ottawai Egyetem Pszichiátriai Tanszékének munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. „Ez az emelkedés tükrözi a mikroműanyagok szintjének exponenciális növekedését, amelyet a környezetünkben tapasztalunk”. Egy friss kutatás kimutatta, hogy az emberi testben több ezer, élelmiszerek csomagolásából származó vegyi anyag van jelen.
Mérgezett ételcsomagolások miatt több mint 3600 vegyi anyagot találtak az emberi szervezetben
Különös aggodalomra adnak okot a 200 nanométernél kisebb, túlnyomórészt polietilénből álló részecskék, amelyek jelentős lerakódást mutatnak az agyi érfalakban és az immunsejtekben. Ez a méret lehetővé teszi számukra, hogy potenciálisan áthatoljanak a vér-agy gáton, ami valószínűsíti a szerepüket a neurológiai problémákban betöltött szerepükkel kapcsolatban.
Brandon Luu, a Torontói Egyetem orvosa szerint a palackozott vizek fogyasztása nagymértékben hozzájárul a műanyagok beviteléhez a szervezetbe. „A palackozott vizek évente közel annyi mikroműanyag-részecskével terhelik az embereket, mint a lenyelt és belélegzett források együttvéve. A csapvízre való áttérés csaknem 90 százalékkal csökkentheti ezt."
(Borítókép: Emberi agy műanyag darabokkal. Illusztráció: Getty Images)