Riasztó adatok érkeztek a vastagbélrák magyarországi előfordulásáról. A legfrissebb jelentés szerint a magyar férfiak körében évente 138 új eset jut 100 ezer lakosra, ami jócskán meghaladja az uniós átlagot. És ez még nem minden: egyre fiatalabbaknál is megjelenik a betegség, ami a szakértők szerint nem véletlen.
Most egy friss kanadai kutatás világított rá arra, mi is lehet az egyik fő kockázati tényező: a szénhidrátszegény, rostban szegény étrend, amely sokaknál a fogyókúra alapja. A Torontói Egyetem tudósai állatkísérletben bizonyították, hogy ez az étrend – különösen, ha egy bizonyos bélbaktériummal, az E. coli egyik törzsével párosul – nagyban növeli a vastagbélrák esélyét.
A vizsgálatok során kiderült, hogy az ilyen étrenden tartott egerekben jóval nagyobb eséllyel alakultak ki polipok, amelyekből idővel akár daganat is kifejlődhet.
A kutatók szerint ennek oka, hogy a kevés szénhidrát és rost miatt elvékonyodik a bél védőnyálkahártyája, így a baktérium által termelt colibactin nevű toxin könnyebben bejut a sejtekbe, károsítja a DNS-t, és ezzel beindíthatja a daganatképződést.
Van megoldás? Igen, de nem mindenki örül neki.
A tudósok szerint a kulcs a megfelelő rostbevitel. Bizonyos rostfajták – mint az inulin, a pektin vagy a béta-glükán – segítenek megerősíteni a bél védelmi rendszerét, és visszaszoríthatják a gyulladásokat is. Ezek főként zöldségekben, gyümölcsökben és teljes kiőrlésű gabonákban találhatók. Egy sebész szerint a vastagbélrákos esetek száma egyre nő a fiatalabb korosztályban, ezért kulcsfontosságú a korai szűrés és a családban előforduló betegségek ismerete.
Sebész figyelmeztet: így előzhető meg a vastagbélrák – különösen 50 év alatt
A szakértők azt javasolják:
- kerülni kell a feldolgozott élelmiszereket,
- csökkenteni kell a vöröshús-fogyasztást,
- és növelni a zöldségek, gyümölcsök, teljes kiőrlésű gabonák arányát az étrendben.
Bár a kísérletet egereken végezték, a kutatók nem titkolják: az eredmények komoly figyelmeztetésként szolgálhatnak azoknak, akik hosszú távon „divatdiétáznak”. Mint ahogy arra Nilesh Vora onkológus is felhívta a figyelmet, a bélflóra és a daganatok kapcsolata egyre egyértelműbb.
(Borítókép: Vastagbélrák, illusztráció. Illusztráció: Getty Images)