Akinek valaha is volt migrénje, pontosan tudja, milyen kétségbeesetten lehet kutatni bármi után, ami enyhíti a pokoli fájdalmat. Néhányan már ott tartanak, hogy nem csak a gyógyszerekben bíznak – hanem a fülükbe szúrt piercingekben is. Ez a legújabb trend: a migrén piercing. De tényleg segít? Vagy csak jól hangzik?
A fülkagyló porcos részébe szúrt kis karika azt ígéri, csökkenti a rohamok gyakoriságát. De mielőtt mindenki rohanna a piercingeshez, érdemes meghallgatni egy szakembert is. Dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa – írta meg az Egészségkalauz – nyíltan beszélt a témáról, és nem hagyott kétséget: tudományos bizonyíték nincs a módszer hatékonyságára.
„A saját rendelésemen is volt már pár páciens, aki migrén piercinget viselt, de a visszajelzések nem voltak meggyőzőek.
Volt, aki semmit sem érzett, másoknál csökkentek a rohamok – legalábbis ők ezt mondták
– árulta el a neurológus. Hozzátette: az Amerikai Migrén Társaság egyáltalán nem ajánlja ezt a módszert, elsősorban a placebo hatás és a fertőzésveszély miatt.
Dr. Para Szabolcs szerint a migrén kezelése nem játék, hanem komoly orvosi feladat.
A nem megfelelően szedett fájdalomcsillapító épp úgy fejfájást okozhat, mint amennyit enyhítene. Ez egy ördögi kör.
Aki gyakran, havonta négyszer-ötször is ágyba kényszerül a migrén miatt, annak megelőző kezelés, azaz profilaxis javasolt – antidepresszánsokkal, epilepszia elleni gyógyszerekkel vagy éppen Botox-injekciókkal.
Bizony, jól olvassa: a szépségipar csodaszere, a Botox migrén ellen is működhet! A fej és nyak izmaiba adott injekciók ellazítják a feszülő izmokat, és már 10-14 nap után javulást hozhatnak – kúraszerűen alkalmazva akár tartósan is megszabadíthatják a pácienst a gyötrő fejfájástól.

Persze sokan nem csak az orvosi módszerekben bíznak. Egy 2002-es felmérés szerint a fejfájós betegek 85%-a már próbált valamilyen alternatív gyógymódot. Van, akinek beválik az acsalapu nevű gyógynövény, mások B2-vitaminnal, magnéziummal vagy melatoninnal próbálkoznak. A masszázs, jóga, akupunktúra és természetesen a migrén piercing is szerepel a palettán.
Dr. Para Szabolcs azonban azt tanácsolja, hogy ezek maximum kiegészítő módszerek legyenek, ne az elsődleges „gyógyítási” eszközök. Helyette sokkal többet érhet egy kiegyensúlyozott életmód, stresszkezelés, rendszeres mozgás – és egy jó orvos, aki valóban segít megtalálni a megfelelő terápiát.
(Borítókép: Egy nő nézi magát a tükörben. Fotó: Getty Images)