Lassítani lehet, de végső soron elkerülhetetlen: az öregedés mindenkit utolér, az első jeleket azonban mindenki máskor, máshogy tapasztalja meg. Mutatjuk, melyek a legegyértelműbb tünetei annak, ha már rálépett erre az útra.

Számos sci-fi film szól arról, hogy a távoli jövőben olyan szintű sejtmegújításra lesz képes az emberiség, hogy a betegségek és az öregedés már csak a tanmesékben vagy a horrortörténetekben fog szerepelni. Ha feltételezzük, hogy ez az idő egyszer valóban eljön, feltehetően csak a világ leggazdagabbjai számára lesz elérhető, vagy egy olyan világban kell majd élnünk, ahol végtelen erőforrások és terület áll rendelkezésre az egyre szaporodó, de mondhatni örökéletű emberek számára.

Bárhogy is lesz, messze nem tartunk ott, úgyhogy idővel mind megráncosodunk, romlani kezdenek az érzékeink, elgyengülünk és talán el is butulunk. Ez a folyamat azonban egyénenként eltérő időben, más-más módon jelentkezik. Mégis, vannak olyan egyértelmű, mindenkinél tapasztalható jelek, amelyek arra utalnak, hogy ráléptünk az öregedés útjára, ami lényegében a sejtek, szövetek és szervek működésének megváltozását jelenti.

Az idő előrehaladtával a DNS-ünk károsul, ennek következményeképp lassulni kezd a test önálló sejtmegújító és regenerációs képessége. Az úgynevezett telomerek, amelyek a kromoszómák végeit védik, minden sejtosztódásnál rövidülnek, és amikor már túl rövidek lesznek, a sejtek elhalnak vagy a funkciójuk csökken.

Ezenkívül megváltozik a szervezet hormonális egyensúlya; csökken például az ösztrogén és a tesztoszteron szintje, ami hatással van az izomtömegre, a csontsűrűségre és az általános vitalitásra. Közben egyes sejtek idővel elveszítik az osztódási képességüket és működésüket, hozzájárulva ezzel az öregedéshez. Mindez ugyanakkor nincs korhoz kötve, az egyéni genetikától függ, hogy kinél mikor, és milyen tünetekkel indul el a folyamat.

Az egyik legszembetűnőbb jele az öregedésnek, amikor a kollagén és az elasztin termelődésének a csökkenésével a bőr veszít a rugalmasságából, és megjelennek az első apró ráncok és bőrelváltozások. Az idő előrehaladtával aztán csökkenni kezd az izomtömeg és az erőnlét, valamint idővel a csontok is törékenyebbé válnak és megnő a csontritkulás kialakulásának kockázata.

Az agy működésének lassulását elsőként általában a rövidtávú memória romlása jelzi. Hogy ezt minél inkább kitoljuk, nagyon fontos, hogy a testünk mellett az agyunkat is tornáztassuk. Erre kiválóak az újságok hátoldalán lévő rejtvények, vagy a különböző logikai játékok, feladványok. Ezeknek az elvégzése ugyanakkor amiatt is egyre nehezebbé válhat, hogy egy ponton az érzékeink is romlásnak indulhat. Először általában a látás romlik, majd azt a hallásromlás követi.

Az öregedés folyamatait a krónikus stressz, az alváshiány, az egészségtelen és mozgásszegény életmód nagyban gyorsítja, így legkésőbb 40, de inkább 30 éves kor felett tanácsos kiemelten odafigyelni a megfelelő étkezésre, vízfogyasztásra, testmozgásra és pihenésre. Az antioxidánsokban gazdag étrend, mint például a zöldségek és gyümölcsök, segíthetnek a sejtek védelmében, a fizikai aktivitás pedig segíti az izmok, csontok és a szív egészségének megőrzését. Az alvás során zajló regeneráció szintén létfontosságú a test számára, kutatók szerint pedig az is nagyon sokat számít, hogy megpróbáljuk a lehető legnyugodtabban kezelni a stresszes helyzeteket. Ha sikerrel járunk, az őszhajszálak is elkerülhetők egy ideig.

(Femcafé)

(Borítókép: Az öregedés jelei. Illusztráció: Getty Images)