Lehet, hogy mindennap szedi, mégsem érez semmit – mert rosszul csinálja! Kiderült, hogy a D-vitamin szedésénél több apróságon is elcsúszhat annak hatékonysága.

Hiába szedi lelkiismeretesen a D-vitamint, ha nem figyel pár alapvető dologra, lehet, hogy az egész nem ér semmit – írta meg a joy.hu. Sokan ott rontják el, hogy egyszerűen csak beveszik a kapszulát, de nem gondolják végig, mikor, mivel, és milyen állapotban teszik mindezt. Pedig ez egyáltalán nem mindegy.

A D-vitamin ugyanis nem holmi instant csodapor. Zsírban oldódik, tehát akkor szívódik fel rendesen, ha közben valamilyen zsírt is eszik hozzá – és itt nem hamburgerre vagy szalonnára kell gondolni, hanem például tojásra, avokádóra vagy egy kis olívaolajos salátára. Ha vízzal fogyasztva kapja be a kapszulát, az kb. olyan, mintha a lakatot próbálná kulcs nélkül kinyitni.

A napi adag is trükkös kérdés: az orvosok általában 1000–4000 NE között ajánlják, de ez nem mindenkire igaz. Vérvizsgálat nélkül csak tippelni lehet, mennyi hiányzik, és ha túl sokat szed, az sem jó – túladagolás is előfordulhat, ami akár a vesét is megviselheti.

Ráadásul a D-vitamin szedése egyedül kevés. Ha nincs elég magnézium a szervezetében, akkor nem tud teljesen hasznosulni. Vagyis hiába kapja be a kapszulát, ha közben magnéziumhiánya van, a szervezet nem fog vele mit kezdeni. Itt jön képbe a dió, a spenót vagy éppen a teljes kiőrlésű kenyér – sőt, akár külön magnézium-kiegészítőt is lehet szedni.

És még egy buktató: az időzítés. Bár sokan nem tudják, de a D-vitamin szedésének időpontja is befolyásolhatja a hatékonyságot. A legtöbb szakértő azt javasolja, hogy inkább reggel vagy délelőtt vegye be, mert este zavarhatja az alvást. Nem mindenkinél jelentkezik ez, de ha nehezen alszik el, lehet, hogy ez is közrejátszik.

Szóval ha eddig csak úgy „csakazértis” szedte a D-vitamint, itt az ideje, hogy átgondolja a stratégiát. Mert a vitamin csak akkor működik, ha a test tényleg hasznosítani is tudja.

(Borítókép: Egy férfi tablettát szed be. Illusztráció: Getty Images)