Egyesek kevesebbet, mások többet izzadnak, utóbbiak között akadnak olyanok, akik úgynevezett hiperhidrózissal vagy kóros verejtékezéssel küzdenek. Ezekben az esetekben az izzadás olyan mértékű, hogy kifejezetten zavarja az érintett személy mindennapi életét, ugyanis naponta többször, látszólag ok nélkül elöntheti őt a víz anélkül, hogy bármilyen intenzívebb mozgást végezne, vagy egyszerűen csak felkúszna a hőmérséklet.
A hiperhidrózis lehet elsődleges, amely esetben a túlzott verejtékezés már serdülőkorban, általában a tenyéren, talpon, hónaljban jelentkezik, vagy lehet másodlagos, ami valamilyen más egészségügyi állapot, például hormonális zavar vagy pajzsmirigy-probléma következménye. Hogy a kellemetlen tünetekkel hatékonyan fel lehessen venni a harcot, érdemes orvossal konzultálni, azonban ha nincs szó betegségről, csak egyszerűen izzadékonyabbak vagyunk, vagy egy fontos alkalomra készülve az esélyét sem akarjuk megadni annak, hogy a lehető legrosszabb pillanatban „elázzunk”, gyors segítséget nyújthatnak különböző drogériákban kapható termékek.
A legtöbben ilyenkor reflex-szerűen a dezodorokhoz nyúlnak, ám ezek a termékek elsősorban nem az izzadást gátolják, hanem a verejtékben lévő baktériumok elpusztításával az izzadság szagát semlegesítik.
Ahhoz, hogy megelőzzük a ruhán kialakuló izzadságfoltokat, dezodor helyett kifejezett izzadásgátló termékeket kell használnunk, amelyek többnyire alumíniumsókat tartalmaznak, ideiglenesen elzárva velük a verejtékmirigyeket.
Fontos ugyanakkor, hogy az ilyen termékeket tényleg csak alkalomszerűen használjuk, hiszen a testünk izzadással hűti magát. Ha rendszeresen elzárjuk a verejtékmirigyeket, túlhevülhet a testünk, nem mellesleg gyulladás, valamint kellemetlen bőrtünetek alakulhatnak ki a területen.
(Bien)
(Borítókép: Egy férfi izzadó hónalja. Illusztráció: Getty Images)