A körömrágás, vagyis a onychophagia a felnőtt lakosság 20-30- százalékát érinti.

A körömrágást általában a stressz, a szorongás, a tökéletességre való törekvés, az unalom vagy az idegesség váltják ki. Azonban egészségügyileg is komoly kockázatot jelent. A kéz – különösen a köröm alatti terület – tele van baktériumokkal és kórokozókkal. A körmök rendszeres rágása során ezek az organizmusok könnyen a szájba, majd a szervezetbe juthatnak. Így megnő a gyomor-bélrendszeri fertőzések, valamint a szájüregi gyulladások kockázata. A baktériumok és gombák rendkívül könnyen bejutnak a véráramba, aminek következtében nagyobb az esélye annak, hogy megbetegedjünk. Így például az influenza is könnyebben képes megfertőzni minket. 

Egy kutatás arra a következtetésre jutott, hogy azoknak a nyálában, akik rágták a körmüket, háromszor annyi E. coli baktériumot találtak, mint azoknál, akik nem rabjai ennek a rossz szokásnak.

Nem csak a vírusoknak és fertőzéseknek ágyaz meg, de a fogaknak is árt

Kevesen gondolnák, de a körömrágás károsíthatja a fogainkat és az ínyünket is. A körömrágás jelentős terhelést ró a metszőfogakra, ami idővel fogtöréshez, zománcsérülésekhez vagy állkapocsfájdalomhoz vezethet.  Az amerikai Általános Fogorvosi Akadémia arra jött rá, hogy a körömrágás következtében akár le is törhet egy darab a fogunkból, továbbá azok felszíne sokkal jobban kopik, ezen kívül pedig ínyfájdalomhoz és az ínyszövet károsodásához vezethet ez a rossz szokás. 

Fogcsikorgatást okozhat

A körömrágás növelheti a bruxizmus néven ismert krónikus fogcsikorgatás kialakulását, amely további egészségügyi problémákhoz vezethet, úgy mint: fejfájás, állkapocsfájdalom vagy a TMJ-szindróma. A fogcsikorgatással járó súrlódás ráadásul a körmökön fokozatosan lekoptathatja a védő zománcot, ami a fogak megrepedését vagy letörését okozhatja.

(benu.hu)

(Borítókép: Egy férfi rágja a körmét. Illusztráció: AaronAmat/Getty)