Memóriánknak köszönhetően tudunk visszaemlékezni életünk egy-egy meghatározó pontjára a múltban vagy épp megjegyezni egy fontos telefonszámot vagy dátumot. Az idő előrehaladtával azonban különböző tényezők hatására elkezd változni és kopni a működése. Mutatjuk, hogy általánosságban melyik életkorban indul romlásnak az emlékezetünk!

A memória lehetővé teszi, hogy múltbéli élményeinket, érzelmeinket és információinkat megőrizzük és vissza tudjunk rájuk emlékezni. Ennek a folyamata komplex, az idő múlásával pedig számos tényező hatására változhat. Egy nagyon bonyolult rendszerről van szó, azonban számos dolog van, amit megtehetünk azért, hogy fenntartsuk vagy akár javítsunk a funkcióin az élet különböző szakaszaiban.

Az emberi memória nem több különböző, egymással szorosan összekapcsolódó részekből épül fel. Alapvetően az alábbi három fő típusról beszélhetünk.

  • a szenzori memória, amely az érzékszervekből származó információkat rögzíti,
  • a rövid távú memória, amely a friss információk tárolását végzi,
  • és a hosszú távú memória, amely lehetővé teszi, hogy visszaemlékezzünk korábbi élményeinkre és ismereteinkre.

A szenzori memória rendkívül rövid időre tárol információt, néhány másodpercig, míg a rövid távú memória percekig vagy órákig. Az igazán tartós emlékek a hosszú távú memóriában raktározódnak, amelynek kapacitása szinte korlátlan, és az információk hosszú évekig is megőrződhetnek, sőt, egész életen át – írja a Bien.

Mikor kezd el romlani a memória?

Az emberi memória fokozatosan indul romlásnak, az pedig, hogy pontosan mikor, egyénenként változó. Azonban kutatások kimutatták, hogy

a hanyatlása már a 20-as, más vizsgálatok szerint inkább a 30-as vagy 40-es években indul el,

de a leghatározottabb romlás általában 60-65 éves kor után jelentkezik. Míg a férfiak esetében a memória romlása leggyakrabban a 40-es éveikben észrevehető, addig a nőknél ez a határpont legtöbb esetben a menopauza.

A memória hanyatlásához részben az öregedés, részben pedig olyan tényezők, mint a betegségek, életvitel és a különböző pszichés állapotok is hozzájárulnak. Sok esetben azonban egészséges életmóddal, megfelelő táplálkozással és mentális aktivitással szinten tartható, de akár még javítani is lehet rajta. Azonban a memória romlásának fő okai között általában az alábbi faktorok nagyban közrejátszanak:

  • Az agy természetes öregedése, különösen a hippokampusz zsugorodása, amely az emlékek kialakításáért és tárolásáért felelős.
  • Krónikus stressz, depresszió és szorongás, amelyek negatívan befolyásolják az agyi működést és az emlékek rögzítését.
  • Életmódbeli tényezők, mint az alváshiány, egészségtelen táplálkozás, túlzott alkoholfogyasztás vagy kábítószer-használat.
  • Bizonyos betegségek, például Alzheimer-kór, agyi érbetegségek, pajzsmirigyproblémák, cukorbetegség, vitaminhiányok (különösen B12- és D-vitamin).
  • Genetikai hajlam és korábbi agysérülések.

(Borítókép: Összeérő kezek. Fotó: Northfoto)