A hasnyálmirigyrákot gyakran a leghalálosabb rákfajtának emlegetik, mivel az egyik legijesztőbb tulajdonsága, hogy szinte teljesen tünetmentes egészen addig, ameddig nincs nagyon előrehaladott állapotban. Azonban vannak korai tünetei, amelyek bár ártalmatlannak tűnnek, mégis életet menthet, ha figyelünk rájuk!

A hasnyálmirigy a has felső részén található, és elengedhetetlen az emésztéshez és a hormontermeléshez, beleértve az inzulint is. A hasnyálmirigyrák súlyossága olyan tényezőktől függhet, mint a szerven belüli elhelyezkedés, a méret, az, hogy terjedt-e, és a beteg általános egészségi állapota.

„A hasnyálmirigyrákban az a különleges, hogy sokszor semmilyen tünet nem jelentkezik, amíg a betegség nincs nagyon előrehaladott állapotban van. Ezért nevezik csendes gyilkosnak, mert mire az ember rájön, hogy megbetegedett, sokszor már túl késő. Minél inkább felismerjük ezeket a korai kiváltó okokat, annál jobb lesz a prognózis” – fogalmazott a betegséggel kapcsolatban dr. Berg, aki nemrég részt vett egy kutatásban, melyben a kór hét kulcsfontosságú korai jelét azonosították.

A szakértő szerint fontos, hogy odafigyeljünk az alábbi tünetekre, beleértve az első, különösen feltűnő, evéssel kapcsolatos tünetet:

  1. Teltségérzet: utalhat hasnyálmirigyrákra, ha nagyon kevés étel elfogyasztása után teltségérzetet tapasztalunk. A tünet kevés étel elfogyasztása után is jelentkezhet, mert rossz típusú ételt eszünk.  
  2. Sárgaság: a sárguló szem és a sötét vizelet jelzi, hogy az epe felhalmozódik a vérben, azonban ez a hasnyálmirigyrák tünete is lehet. Fontos tehát, hogy mielőtt bármiféle kezelést elkezdünk, konzultáljunk az orvosunkkal. 
  3. Fájdalom a hasban: ez a kellemetlen érzés jellemzően hosszan tartó, tompa fájdalom, amely a bal lapocka felé is elérhet. A köldök közeléből kiinduló, hátrafelé kisugárzó és étkezés után súlyosbodó fájdalom szintén gyakori tünet.
  4. Krónikus hasmenés: ez egy másik, a betegséghez gyakran társuló tünet, különösen mivel a betegség gyakran a hasnyálmirigy azon részét érinti, amely az emésztőenzimek termelésében vesz részt.
  5. Cukorbetegség: ez az autoimmun betegség kialakulhat a hasnyálmirigyben lévő daganat miatt, amely akadályozza az inzulintermelő sejtek működését. Ekkor az inzulin túltermelődik, és a szervezet kompenzálja a magas vércukorszintet. Ezt sok éven át teszi, egészen addig a pontig, amíg a hasnyálmirigy egyszerűen túlságosan elfárad, és leállítja az inzulintermelést, ettől pedig a vércukorszint megemelkedik.  
  6. Váratlan fogyás:  a hasnyálmirigy kulcsfontosságú az emésztésben és a vércukorszint szabályozásában, így ha problémák vannak vele, akkor megmagyarázhatatlan súlycsökkenést tapasztalhatunk. 
  7. Tartós fáradtság: ebben az esetben nyomasztó, krónikus fáradtságról van szó, amely több pihenéssel sem javul. 

Mi növelheti a hasnyálmirigyrák kockázatát?

Számos tényező növelheti a hasnyálmirigyrák kialakulásának valószínűségét, azonban dr. Berg szerint a legnagyobb kockázati tényezők a következők: 

  • dohányzás,
  • 2-es típusú cukorbetegség,
  • elhízás,
  • alkoholfogyasztás,
  • genetikai tényezők,
  • és D-vitaminhiány.

(Mirror)

(Borítókép: Hasfájás. Illusztráció: Getty Images)