Remek hangulatot teremt, ugyanakkor kifejezetten káros az egészségre egy gyakori dekortárgy. Az otthonunk melegében előszeretettel alkalmazott hangulatelem károsíthatja a légutakat, sőt hosszú távon rákot is okozhat.

Légzőszervi problémákat, szédülést, fejfájást, sőt hosszú távon rákot is okozhatnak bizonyos dekorelemek, amelyeket előszeretettel használunk különböző alkalmakkor, vagy egyszerűen csak hangulatkeltés gyanánt.

Ezek a tárgyak nem mások, mint az illatosított teamécsesek és gyertyák, amelyek égés során számos, szabad szemmel nem érzékelhető káros anyagot bocsátanak a levegőbe.

Az egyik leggyakoribb ilyen anyag az égés melléktermékeként keletkező, benzol nevű szerves vegyület, amely belélegzés esetén hosszú távon légzőszervi problémákat, fejfájást, szédülést és akár súlyosabb betegségeket, például rákot is okozhat. A közelsége továbbá olyan vérbetegségekkel hozható összefüggésbe, mint a leukémia. 

Ugyancsak károsak, sőt a leginkább aggodalomra okot adó gyertyák a paraffinból készültek. A paraffin egy olcsó, a kőolaj finomításából származó melléktermék, és egyben a leggyakoribb gyertyaalapanyag, amely bizonyítottan mérgező. Amikor a paraffin égni kezd, illékony szerves vegyületek szabadulnak fel, olyan gázok, amelyek szobahőmérsékleten könnyen és gyorsan elpárolognak. Némely közülük már önmagában is káros, míg mások reakcióba léphetnek egyéb, a levegőben meglévő gázokkal, szennyező anyagokat alkotva. A paraffingyertyák emellett formaldehidet tartalmaznak, amely a benzolhoz hasonlóan szintén rákkeltő anyag.

Egy további, mécsesekből felszabaduló káros anyag a toluol, amely egy tiszta, színtelen, gőzölgő, jellegzetes szagú folyadék. A toluol több bevizsgáló szervezet és egészségügyi hivatal szerint is toxinnak minősül, az idegrendszert és az agyműködést támadja. Belélegezve szédülést, fejfájást, komolyabb mennyiségben pedig hallucinációt okoz.

Alternatív gyertyák jelentik a megoldást

Ha nem tudunk lemondani a gyertyák használatáról, alternatívaként szójából és méhviaszból készülő termékeket érdemes alkalmazni. Ezek nem tartalmaznak káros vegyületeket, sőt a méhviasznak természetesen illatos, édes aromája van. Ezenkívül pozitívan hat a környezetre és az emberi szervezetre is. Egyrészről negatív ionokat bocsát ki, amelyek megkötik a levegőben lévő részecskéket, például a port, a polleneket és a penészt, segítve ezzel a levegő tisztítását. Másrészt a mézillatnak köszönhetően nyugtató hatású, természetes fényével pedig pihenteti a szemet és a lelket. Mindezen túl gazdaságosabb is a hagyományos gyertyáknál, hiszen magasabb az olvadáspontja, így lassabban ég. Égés közben kormot sem termel, így a levegőt sem szennyezi, mi több, a méhviasz egy megújuló, biológiailag lebomló anyag, amely minimális feldolgozást igényel, így sokkal legkörnyezetbarátabb és egészségesebb választás.

(Femina)

(Borítókép: Egy férfi rosszul van. Illusztráció: Getty Images)