1. A „holdlégzés”
Az egyik leghatékonyabb módszer az úgynevezett „holdlégzés”. A lényege, hogy a jobb orrlyukunkat lefogva a balon keresztül lélegezzünk, ennek hatására megnyugszik az idegrendszer, ami elősegíti a pihentető alvást. Ezenkívül bármely relaxációs légzéstechnika, amelyet elalvás előtt alkalmazunk, segíthet abban, hogy mélyebben aludjunk.
2. Alvási ütemterv
A nyugodt alvás alapja, hogy tartsuk magunkat egy rutinhoz. Ha minden este ugyanabban az időben fekszünk le, és reggel is ugyanakkor kelünk, akkor a test könnyebben hozzászokik a ritmushoz, így sokkal könnyebben elalszunk. Ezenkívül segíthet különféle relaxációs tevékenységek végzése, mint például olvasás, könnyű nyújtás vagy meditáció.
3. A koffein és a nehéz ételek kerülése
Ahhoz, hogy kellően relaxáltak legyünk, érdemes kerülni a koffeint 4-6, illetve a nehéz ételeket 3 órával lefekvés előtt. Mindemellett az alkohol is hátráltathatják az alvást, így azt is érdemes kerülni az alvást megelőző 3 órában..
4. Alacsonyabb hőmérséklet
A legjobban alacsonyabb hőmérsékleten, nagyjából 15-20 Celsius-fok között tudunk a legpihentetőbben aludni. Fontos még a csend és a teljes sötétség, valamint a megfelelő kényelem. Érdemes minőségi, lélegző ágyneműt használni.

5. A képernyők kerülése
Mint azt imént említettük, az alacsonyabb hőmérséklet és a csend mellett a sötétség is számít. Ez azt jelenti, hogy legalább egy órával lefekvés előtt ajánlott kikapcsolni az elektronikus eszközöket, a kék fényük ugyanis meggátolja a melatonin, vagyis az „alváshormon” termelődését.
+1: Napfény
Meglepő, de az is segítheti a gyorsabb elalvást, ha napközben elegendő természetes fényben töltjük az időt és rendszeres testmozgást végzünk. A reggeli napfény segít szabályozni a cirkadián ritmusunkat, míg a rendszeres testmozgás segít gyorsabban elaludni, és mélyebb alvást biztosít.
(Femina)
(Borítókép: Alvó férfi. Illusztráció: Getty Images)