Rengetegen nyúlnak napi szinten valamilyen vitaminhoz vagy táplálék-kiegészítőhöz annak érdekében, hogy fenntartsák az egészségüket, vitalitásukat. Sokan ugyanakkor nincsenek tisztában azzal, hogy bizonyos készítmények egyszerre történő bevétele hosszú távon komoly egészségügyi problémákat is okozhat.

Szedjük reggel vagy napközben, étkezés előtt, közben vagy után, a különböző vitaminok és táplálék-kiegészítők ma már a mindennapi életünk részét képezik és sokak szerint a hosszú távon fenntartható egészség zálogai. Amennyiben az ajánlott módon fogyasztjuk azokat, valóban pozitívan hatnak az általános jóllétünkre, ugyanakkor ha nem vigyázunk, és bizonyos készítményeket együtt veszünk be, akkor komoly problémákkal nézhetünk szembe.

Míg egyes vitaminok erősíthetik, mások semlegesíthetik egymás hatását, illetve olyanok is akadnak, amelyeket ha hosszú távon, nagy dózisban együtt alkalmazunk, akkor káros mellékhatásokat is kiválthatnak. Különösen fontos körültekintően eljárni akkor, ha valaki egyszerre többféle B-vitamint szed, hiszen azok vízben oldódnak, így könnyen túl lehet adagolni. 

A legtöbbek számára ismert a B12-vitamin energizáló és idegrendszerre gyakorolt jótékony hatása, valamint a B6 szerepe az anyagcsere, a hormonháztartás, illetve az idegrendszer működésének szabályozásában. Miután mindkét tápanyag kulcsfontosságú szerepet játszik az idegrendszer megfelelő működésében – a B6-vitamin a neurotranszmitterek, azaz az idegsejtek közötti kommunikációt segítő vegyületek előállításában vesz részt, míg a B12 nélkülözhetetlen az idegsejtek védőburkát képező, úgynevezett mielinhüvely karbantartásához –, azt gondolnánk, hogy remekül működnek együtt, ám ez csak akkor igaz, ha megfelelő mennyiségben és időtartamban szedjük azokat. 

Ha azonban hosszú időn keresztül egyszerre, rendszeresen nagy dózisban jutnak a szervezetbe, megnövekedhet a tüdőrák kialakulásának kockázata, különösen a dohányzók körében.

Ezt mutatta ki legalábbis az American Journal of Clinical Nutrition egyik kutatása, amelyben olyan nők szerepeltek, akik hosszú távon, nagy dózisban szedtek B6- és B12-vitamint. Bár a tanulmány nem igazolta egyértelműen az ok-okozati összefüggést, mégis felhívta a figyelmet arra, hogy ezeknek a vitaminoknak a túlzott bevitele nem tekinthető kockázatmentesnek. 

Számos más kutatás számolt be továbbá arról, hogy a B6-vitamin nagy dózisban, vagyis napi szinten 100 mg felett való szedése esetén, hosszú távon perifériás neuropátiát okozhat. Ez egy olyan idegrendszeri állapot, amelyet zsibbadás, bizsergés, izomgyengeség vagy akár maradandó idegkárosodás is kísérhet.

A B12-vitamin önmagában ritkán okoz mellékhatásokat, azonban B6-tal kombinálva fokozhatja annak felszívódását, így elősegítheti a túladagolást, ezzel együtt pedig a fentebb említett mellékhatásokat.

Mivel ezek a vitaminok gyakran együtt találhatók meg multivitamin-készítményekben, sokan nincsenek tudatában annak, hogy a napi ajánlott beviteli érték többszörösét viszik be anélkül, hogy ezt észrevennék. Ráadásul a „több = jobb” logikája könnyen félrevezető lehet a vízoldékony vitaminok esetén, mivel azok nem mindig ürülnek ki teljesen, így idővel felhalmozódhatnak és idegrendszeri károsodásokhoz vezethetnek. Az ilyen mellékhatások különösen akkor veszélyesek, ha valaki más okból, például hormonkezelés, neurológiai problémák vagy akár terhesség miatt is érzékenyebb az idegrendszeri változásokra. Fontos tehát, hogy tudatában legyünk annak, pontosan milyen vitaminokat szedünk, és hogy azokat hogyan és mennyi ideig alkalmazhatjuk.

( Femcafé )

(Borítókép: Vitaminok egy férfi kezében. Illusztráció: Getty Images)