A tüdőrák valódi oka talán nem is a dohányzás? Magyar kutatók egy új, megdöbbentő irányban keresik a válaszokat – méghozzá a belekben.

A tüdőrák évtizedek óta a világ egyik legrettegettebb daganatos betegsége, és szinte mindenki a dohányzást okolja érte elsőként. Egy új kutatás azonban egészen más irányba tereli a figyelmet – és a válasz sokkal közelebb lehet, mint gondolnánk: a saját bélrendszerünkben.

A Magyar Molekuláris Medicina Kiválósági Központ (HCEMM) legfrissebb közleménye szerint a tüdőrák kialakulásában kulcsszerepet játszhat a bél mikrobiom – vagyis azok a baktériumok, amelyek az emésztőrendszerünkben élnek. A kutatás azt vizsgálja, hogy ezek a mikrobák képesek-e elindítani vagy gyorsítani a daganatos folyamatokat.

A tüdőrák valójában a belekben kezdődhet?

A kutatók egy nemzetközi tudományos projekt, a MiCCrobioTAckle részeként dolgoznak azon, hogy feltérképezzék a kapcsolatot a bél mikrobiom és a tüdőrák között. A magyar résztvevők – köztük a Szegedi Biológiai Kutatóközpont, a Semmelweis Egyetem és a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet – olyan immunológiai és genetikai tényezőket vizsgálnak, amelyek a mikrobák és a daganat között húzódhatnak.

A kutatást vezető Juhász Szilvia és csapata arra próbál választ találni, hogy ezek a baktériumok csak „kísérik” a daganat kialakulását – vagy aktívan elő is idézhetik.

Az egyik lehetséges mechanizmus, hogy a mikrobiom anyagcsere-termékei károsíthatják a sejtek DNS-ét, ezzel utat nyitva a tumornak.

Új fegyver lehet a megelőzés?

A kutatás célja nem csupán az, hogy megértsék a mikrobiom szerepét a már kialakult tüdőrák esetében. A tudósok abban is bíznak, hogy a kockázati tényezők korai felismerésével a jövőben megelőzhetővé válhat a betegség – például életmódbeli változtatásokkal, diétával vagy akár célzott bélflóra-kezeléssel.

Ahogy az EgészségKalauz.hu is beszámolt róla, a projekt nemzetközi összefogással zajlik, tizenkét intézet közreműködésével, és komplex tudományos területeket von össze a klinikai kutatástól a bioinformatikáig.

A kutatók szerint a mikrobiom és a daganat közötti összefüggések feltárása új irányt nyithat az orvostudományban.

Vége a régi magyarázatoknak?

Bár a dohányzás továbbra is a tüdőrák egyik vezető rizikófaktora, a kutatók szerint új, eddig kevésbé vizsgált tényezők – például a bél mikrobiom – is szerepet játszhatnak a betegség kialakulásában.

Ha a kutatás eredményei beigazolódnak, az a megelőzés és a korai felismerés szempontjából is új megközelítéseket nyithat meg – például a bélflóra célzott vizsgálatával vagy támogatásával.

(Borítókép: Tüdőrák. Illusztráció: Getty Images)