Sokaknak okoz problémát a székrekedés, ám a problémát a legtöbb esetben életmódbeli tényezők, semmint komolyabb betegségek okozzák. Mutatjuk, mit tehet természetes módon ellene.

Minél jobban nyomja, annál jobban szorul? A székrekedés az életkor előrehaladtával egyre gyakoribb panasz, ám a háttérben legtöbbször életmódbeli tényezők állnak, illetve nem ritka, hogy az élethelyzetünk is hatással van a bélműködésünkre, a széklet állagára. Habár léteznek patikában kapható készítmények a kellemetlen tünetek enyhítésére és a probléma ideiglenes kezelésére, amennyiben a szorulás régóta fennáll, érdemes az életmódbeli szokásainkon változtatnunk.

Az első, amit tehetünk, hogy növeljük a napi rost- és folyadékbevitelünket. Ha mindennap elfogyasztunk 25 grammnyi rostot és legalább 2 liter vizet, az már önmagában orvosolhatja a problémát.

Az élelmiszereket tekintve rengeteg rost található például a zabkorpában, bulgurban, hajdinában, az útifűmaghéjben, müzliben, illetve olyan gyümölcsökben, mint a szilva, narancs, barack és szőlő.

Így hatnak

A rostok vizet kötnek meg a bélcsatornában, pépes állagúra duzzadnak, majd a térfogatnövekedés miatt székelési ingert váltanak ki. A leghatásosabb a fentebb említett útifűmaghéj, amely már két hét után heti 4-5 alkalomról 7-re képes emelni a székelések számát. Emellett a hasi fájdalmat és diszkomfort érzetet is 60 százalékkal csökkenheti.

Szedjen probiotikumot

A megfelelő rost-, illetve folyadékbevitel mellett hasznos lehet még pro-, illetve prebiotikumok szedése.A jótékony baktériumok az emésztés támogatása mellett a puffadást és a hasi fájdalmakat is mérsékelhetik. Egy jól megválasztott probiotikum-kombináció hatására 41 százalékkal nőhet a székelési gyakoriság. Amennyiben prebiotikum is található a probiotikum mellett, akkor 58 százalékos javulás is „produkálható”.

A leghatásosabb eljárás

A legbiztosabb eredményt úgy érhetjük el, ha egyaránt figyelünk a rostfogyasztásra, a kellő folyadékbevitelre, illetve pro- és prebiotikumokat is alkalmazunk. Az orvosok egy székrekedéssel küzdő emberekkel készült kutatásban már vizsgálták, hogy az útifűmaghéj, a probiotikum, és az inulin prebiotikum három hónapon át történő napi egy- vagy kétszeri szedése hogyan hat együttesen az emésztésre. Azt találták, hogy az alanyok panaszai már az első hónap során enyhültek. Míg korábban átlagosan 2,7 alkalommal tudtak vécére menni, addig az első hónap után ez a szám 4,2-re, a második hónapban 4,9-re, majd a harmadik hónap elteltével 5,7-re nőtt. A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy míg korábban az érintettek fele szedett valamilyen hashajtót, addig ez az arány 5 százalékra csökkent a kombinációs kezelés hatására.

(EgészségKalauz)

(Borítókép: Egy férfi a hasát fájlalja. Illusztráció: Getty Images)