Hogy ki mennyire bírja a hideget, nem csak az alkattól függ – az idő előrehaladtával szinte mindenkinek romlik a hidegtűrése. A kutatások szerint a férfiak eleve kevésbé fázósak, hiszen a magasabb tesztoszteron szintjük csökkenti a bőr hidegreceptorainak érzékenységét. A nők hőérzete viszont még a menstruációs ciklusuk alatt is változhat, így ők gyakrabban érzik a csípős hideget – írta meg a Femina.
Ahogy telnek az évek, a test természetes védelme is gyengül. A bőr fokozatosan elvékonyodik, illetve az alatta lévő zsírréteg megfogyatkozik – emiatt kevesebb lesz a „szigetelés”, így különösen a karokon és a lábakon sokkal hamarabb megérezzük a hideget.
Az izmaink mennyisége is sokat számít. Már 30 éves kor után, ha nem mozgunk rendszeresen, évtizedenként akár 3-8%-kal is csökkenhet az izomtömegünk.
Ez azért gond, mert az izmok hőt termelnek az oxigénfelhasználás során. Minél kevesebb az izom, annál nehezebb melegen tartani a testünket. A rendszeres mozgás, legyen az úszás, séta vagy otthoni edzés, nemcsak az izmokat, de a vérkeringést is karban tartja, ezzel is javítva a hőérzetet.

Nem csak az életkor tehet róla, ha folyton fázik. Bizonyos betegségek – például a cukorbetegség, pajzsmirigy-alulműködés, rossz keringés vagy vérszegénység – szintén fokozhatják a vacogást. Tehát, ha valaki szokatlanul sokat didereg, nem árt elmenni az orvoshoz, és megbeszélni vele a dolgot.
(Borítókép: Fázós férfi több sapkában és sálban áll vacogva. Illusztráció: Getty Images)