A legtöbb fiatal számára az öregedés inkább tűnik rémisztőnek, mint kívánatosnak. Pedig lehet, hogy pont az időskor az, amikor igazán eljön a boldogság ideje – legalábbis ezt állítja Katharine Esty PhD, amerikai szociálpszichológus, aki 30 évig dolgozott pszichoterapeutaként, és most a boldog öregedésről írt bestsellert – tudta meg az Éva magazin.
A kutatásában több mint száz 70 év feletti emberrel készített mélyinterjút, és meglepő eredményre jutott: a 80 év körüliek többsége boldogabbnak érzi magát, mint a 70 évesek, és ők is boldogabbnak mondták magukat, mint a 60 körüliek. De mi ennek az oka?
1. Már nem görcsölnek – a jelennek élnek
Az idősebbek már nem rágódnak a múlton, és nem aggódnak a jövő miatt. Egyszerűen elfogadják az életüket úgy, ahogy van, és hálásak azért, amit kaptak. Megtanulták értékelni a jelent – és ez mindent megváltoztat.
2. Az orvostudomány is segít
Míg régen az öregedés együtt járt a fájdalommal és a betegségekkel, ma már sokkal könnyebb ezekkel együtt élni. A modern gyógyszerek, szűrések, kezelések és az egészséges életmódnak köszönhetően az emberek tovább és jobb minőségben élnek, mint valaha.

3. A hála kulcsfontosságú
Bár sokan közülük már elveszítették szeretteiket, a kutatás szerint az idősek többsége mégis hálás az életéért, és igyekszik megbecsülni minden pillanatot. A pozitív hozzáállás pedig – nem meglepő módon – szoros kapcsolatban áll a mentális jólléttel.
4. Szellemileg frissek maradnak
A kutatók szerint az agy fejlődése nem áll meg egy bizonyos kor után. A tanulás, a kihívások, az aktivitás mind segítenek abban, hogy az idősek szellemi állapota is friss maradjon. Esty kutatásában sokan elmondták, mennyire fontos számukra az olvasás, rejtvényfejtés vagy épp új hobbik kipróbálása.

5. A kapcsolatok végre előtérbe kerülnek
A nyugdíjas években végre van idő és tér arra, amire korábban nem jutott: a családra, barátokra, komolyabb hangvételű beszélgetésekre. A legtöbben arról számoltak be, hogy ezek a kapcsolatok adják életük valódi értelmét.
Persze Esty is elismeri, hogy ehhez az is kell, hogy valaki egészségben és anyagi biztonságban élje idős napjait – és ez sajnos nem mindenhol garantált. A kutatás inkább a nemzetközi, stabilabb környezetben élő idősek tapasztalatait mutatja be.
De a tanulság akkor is világos: az időskor nem a lejtő, hanem egy új, boldogabb szakasz is lehet – ha hagyjuk.
(Borítókép: Boldog idős házaspár. Fotó: Getty Images)