Valószínűleg mindenki hallotta már, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen italhoz nyúlunk először reggel. Az olyan köztudott folyadékok mellett, mint a kávé vagy a narancslé, van még egy, amire talán nem is gondolnánk, hogy nincs jó hatással a szervezetünkre, főleg ha éhgyomorra fogyasztjuk.

A reggeli étkezés és folyadékbevitel minősége kulcsszerepet játszik a szervezet napi működésében. Ennek ellenére sokan még mindig megszokásból választanak reggeli italt, figyelmen kívül hagyva testük aktuális igényeit, miközben alapvetően befolyásolja a közérzetünket, az anyagcserénket és immunrendszerünket is az, hogy milyen itallal kezdjük el a napunkat. 

Vannak olyan italok, amelyeket kifejezetten kerülni kellene ébredés után, különösen éhgyomorra. Ráadásul nem csak az erős kávé vagy a savas gyümölcslevek okozhatnak problémát az üres gyomornak, hanem olyan italok is, amelyeket a többség egészséges alternatívának gondol. Különösen aggasztó, hogy egy rendkívül népszerű ital – amelyet sokan választanak cukormentes, kalóriaszegény mivolta miatt – hosszú távon komoly károkat okozhat, ha rendszeresen reggelente fogyasztjuk. A gond nem az ízében vagy összetevőiben rejlik, hanem abban, ahogyan az első korty után hat a szervezetünkre.

Ezt a folyadékot érdemes elkerülni reggel

Egy pohár szénsavas víz gondolata frissítően hangozhat, azonban valójában egyáltalán nem jó éhgyomorra fogyasztani.

Mint más italok esetében, itt nem az összetevőkkel van a probléma, hanem amikor még üres a gyomor, a szénsav irritálhatja a gyomor nyálkahártyáját,

fokozhatja a savtermelést és felboríthatja az emésztőrendszer természetes egyensúlyát – írja a Femcafe.

Mi okozza az irritációt?

A gyomorban jelentkező irritációt elsősorban a szénsavas italokban található szén-dioxid okozza.

Ez a gáz kitágítja a gyomrot, ami puffadáshoz, teltségérzethez, érzékenyebb gyomrúaknál pedig akár hányingerhez vagy refluxhoz is vezethet.

Kutatások arra is rámutattak, hogy a szénsavas italok rendszeres fogyasztása, különösen éhgyomorra, idővel károsíthatja a gyomor védőrétegét. Ennek következtében a gyomorsav könnyebben megtámadja a nyálkahártyát, ami gyulladást, fekélyt, vagy akár tartós emésztési problémákat is okozhat.

Ráadásul a szénsavas víz gyakran nátriumot is tartalmaz, ami megzavarhatja a szervezet elektrolit-egyensúlyát, kiváltképp akkor, ha más forrásból nem pótoljuk a folyadékot. Tehát, ha a napunkat egy pohár vízzel szeretnénk indítani, akkor mindenképpen jobb opció az, ha ezt egy pohár szénsavmentessel tesszük meg, hiszen így kíméletesen tudjuk hidratálni a szervezetünket és támogatni az anyagcserét. 

(Borítókép: Bögrét tartó férfi. Illusztráció: Getty Images)