Kifejezetten kellemetlen tünet, amikor a mellkasunkban minden előjel nélkül egy hirtelen jött, szúró fájdalom jelentkezik, majd néhány végtelennek tűnő másodpercig fennáll, mielőtt elmúlna. Sokan azonnal a telefonjukat hívják segítségül és rákeresnek az interneten a szimptómára, majd fél órával később már kardiológust vagy onkológusokat kutatnak a közelben. Aki valóban hajlamos így tenni, annak van egy jó hírünk: a háttérben általában egy teljesen ártalmatlan ok húzódik meg.
Mindenekelőtt azt érdemes tisztázni, hogy a szívroham – amelyre a legtöbben gondolnak ilyenkor –. a bal karban végigfutó nyilalló fájdalommal és légszomjjal jár, ellenben ha csak a mellkasunkban érzünk fájdalmat, amely néhány másodpercen vagy percen belül teljesen elmúlik, akkor nagy valószínűséggel nincs ok aggodalomra.
A legtöbb esetben szorongás vagy beszorult levegő váltja ki a tünetet, ha pedig aggodalmaskodni kezdünk, csak rontunk az állapotunkon.
A hirtelen jelentkező, szúró mellkasi fájdalmat úgynevezett mellkasi fogási szindrómaként írták le 1893-ban, és Texidor-csípés néven is ismert. Az állapot főként a 6 és 12 év közötti korosztályt, valamint a fiatal felnőtteket érinti, és jellemzően pihenés közben jelentkezik. Habár a konkrét kiváltó ok nem ismert, egyes elméletek szerint a fájdalom a mellkasfalból vagy egy bordaközi ideg irritációjából eredhet. Amennyiben jelentkezik, a legtöbb, amit tehetünk, hogy többször egymás után mély levegőt veszünk és megpróbálunk megnyugodni. Ha a tünetet hosszú távon többször tapasztaljuk, és fokozott stresszt, szorongást okoz, mindenképpen javasolt a háziorvos felkeresése.
(LADBible)
(Borítókép: Egy mellkasát fájlaló férfi. Illusztráció: Getty Images)