Az álmatlanság az egyik leggyakoribb alvászavar, amely emberek millióinak életét nehezíti meg. Sokan próbálnak gyógyszereket, meditációt vagy különféle relaxációs technikákat, mégis gyakran előfordul, hogy az agy egyszerűen nem hajlandó kikapcsolni.

Egy meglepően hatékony módszer szinte játékos módon veszi fel a harcot a lefekvéskor jelentkező zaklatott gondolatokkal: ezt hívják kognitív shufflingnak, vagyis gondolati „keverésnek”.

Mi az a kognitív shuffling?

A kognitív shuffling lényege, hogy szándékosan véletlenszerű, semleges gondolatokra tereljük a figyelmünket. A technika kidolgozója, Luc P. Beaudoin kanadai kutató azt figyelte meg, hogy a jó alvókra jellemző az elalvás előtti szórt, képszerű gondolkodás. A rossz alvók viszont gyakran racionális, rendszerezett gondolatspirálba kerülnek, ami akadályozza az ellazulást.

A módszer tehát utánozza azt az állapotot, amikor az agy már kezd kikapcsolni: asszociációk, képek, szavak követik egymást anélkül, hogy logikailag kapcsolódnának. Ez az álom és az ébrenlét között mozgó állapot segíti az elalvást.

Így gyakoroljuk!

A gyakorlat egyszerű: válasszunk egy semleges szót – például „ablak”. Aztán az első betűből kiindulva kezdjünk el olyan szavakat felsorolni és elképzelni, amelyek ezzel a betűvel kezdődnek, majd léphetünk a következő betűre. Fontos, hogy ne ragadjunk le egy képnél sokáig, 5–15 másodpercenként váltsunk.

Kinek ajánlott – és kinek nem?

A módszer különösen hasznos lehet azoknak, akik lefekvéskor nem tudják elcsendesíteni az elméjüket, vagy hajlamosak rágódni, tervezgetni. Azonban előfordulhat, hogy néhány embernél – például ADHD-val élőknél – ez a technika éppen ellenkezőleg hat: még jobban felpörgeti az agyműködést.

Ha valaki túlzottan erőlködik a vizualizációval vagy stresszesnek érzi a gyakorlást, akkor lehet, hogy más technikák jobban beválnak.

(ScienceAlert)

(Borítókép: Álmatlansággal küzdő nő. Illusztráció: Getty Images)