Az köztudott, hogy nyáron nagyon óvatosnak kell lenni az UV-sugarakkal, hiszen sok időt a tűző napon tölteni nagyon káros lehet. De vajon lehetséges, hogy az árnyékban is le lehet barnulni?

A tűző napon napozni különösen a nyári csúcsidőszakban nem jó ötlet: az UV-sugárzás gyorsítja a bőr öregedését, és növeli a bőrrák kockázatát. A szakértők tanácsa szerint 11 és 15 óra között jobb, ha inkább nem tartózkodunk a napon. De akkor hogyan lehet barna bőrre szert tenni napozás nélkül?

Sokan hiszik, hogy árnyékban nem lehet lebarnulni, hiszen ott védve vagyunk a napsugárzástól, ez azonban valójában egy tévhit, mivel az árnyékban is barnulhatunk.

A napsugarak nemcsak közvetlenül, hanem visszaverődve is elérik a bőrt, például vízről, homokról, betonról vagy akár a fűről. Ezt a jelenséget nevezzük közvetett UV-sugárzásnak.

Fontos a védelem: mindig kötelező a naptej használata

Ilyenkor az UV-terhelés a közvetlen napfény 30–50%-a, ami elegendő ahhoz, hogy lassan, de biztonságosabban barnuljunk. Fontos azonban, hogy a védelem itt sem maradhat el, mivel az UV-A és UV-B sugarak árnyékban is károsíthatják a bőrt, ezért a fényvédő krém használata ilyenkor is kötelező.

Egy másik tévhit, hogy az árnyékban szerzett barnaság tovább tart. Bár logikusnak tűnhet, ez nem igaz, hiszen a barnaság tartósságát főként a bőrtípus, a bőrápolás és a bőr megújulási ciklusa határozza meg, nem az, hogy honnan származik a napsugárzás.

A kulcs tehát ahhoz, hogy okosan lebarnuljunk a nyáron a következő: árnyékban napozunk, de mindig fényvédelemmel!

(Blikk)

(Borítókép: Homokos parton napozó emberek. Illusztráció: Getty Images)