Súlyosabb probléma is állhat a háttérben, ha gyakran kell a mosdóba rohangálnunk.

A hasmenés az egyik leggyakoribb emésztőrendszeri panasz, amelyet a legtöbben átélnek életük során. Orvosi szempontból akkor beszélünk hasmenésről, ha valakinek naponta háromnál többször van híg széklete, amit gyakran hasi fájdalom, puffadás és diszkomfortérzet kísér. A háttérben sokféle ok állhat: leggyakrabban fertőzés, de intoleranciák, krónikus betegségek vagy antibiotikum-használat is kiválthatják.

Az orvosok akut hasmenésről beszélnek, ha a panasz néhány nap alatt elmúlik, leggyakrabban vírus vagy baktérium okozza. Ilyenkor általában elegendő a megfelelő folyadékpótlás, a zsíros, fűszeres ételek kerülése és az emésztőrendszer kímélése. Gyakori azonban az is, hogy antibiotikum szedése miatt felborul a bélflóra egyensúlya – ilyenkor érdemes probiotikumokkal vagy fermentált ételekkel támogatni a regenerációt.

Felesleges a diéta, ha nem szakember javasolja

Ha a hasmenés négy hétnél tovább fennáll, krónikus formáról van szó, amit mindenképpen ki kell vizsgáltatni. A kiváltó ok lehet például ételintolerancia, irritábilis bél szindróma (IBS), gluténérzékenység vagy gyulladásos bélbetegség.

Érdemes figyelni arra is, hogy a panaszok bizonyos ételekhez kötődnek-e. Ha például laktóztartalmú tejtermék, sok gyümölcs vagy valamilyen feldolgozott étel után jelentkezik hasmenés, próbálkozhatunk az étrend óvatos módosításával. Amennyiben a tünetek megszűnnek, ételérzékenység állhat a háttérben. Ha azonban a panaszok továbbra is fennállnak, mindenképp orvosi kivizsgálás szükséges.

Fontos, hogy ne kezdjünk el önállóan mentes diétákat orvosi javaslat nélkül – például gluténmentes étrendet.

Ez tápanyaghiányhoz vezethet, ráadásul megnehezítheti a pontos diagnózist. Orvoshoz érdemes fordulni, ha a hasmenés tartósan fennáll, visszatér, egyéb tünetekkel jár (fogyás, véres széklet), vagy ha egyértelműen étkezésekhez köthető.

(Házipatika)