Jellegzetes szúrós szag, és égető érzés a hüvelyben
Az élelmiszerekkel szemben a segédeszköz piacon egyáltalán nem írja elő törvény, hogy a csomagoláson fel kell tüntetni, milyen alapanyagokat tartalmaz a termék. Így előfordulhat, hogy a csomagolásból frissen kibontott vibrátor büdös, szúrós szagú, a tapintása pedig kellemetlen. Akkor van probléma, ha a szag rajtamarad az ujjakon, és még kézmosás után is egy kicsit érezhető – ez az, amikor kezdhetünk arra gyanakodni, hogy ártalmas anyagot, például ftalátot használtak a vibrátor elkészítéséhez. A nagyobb márkaneveknél is előfordulhat, hogy olyan adalékanyagot tesznek a segédeszközbe, ami miatt évek múlva szétfolyik, és elviselhetetlen szagot áraszt magából a megmaradt trutyi – ez azonban elég ritka, de van rá példa. A jellegzetes szagon kívül használat közben is érezhető, hogy ártalmas lehet a dildó vagy a vibrátor: szúrós, égő fájdalom jelentkezik a testüregben, ahol többnyire használják.
2008-ban a német Oekotest 18 vibrátort vizsgáltatott meg laboratóriumban, köztük a nagyobb márkák termékeit is, mint a Fun Factory és Beate Uhse. Tizenkét vibrátor átment a minősítésen kiváló eredménnyel. Öt segédeszköz nem megfelelő illetve kielégítő minősítéssel vizsgázott, két termék kifejezetten szúrós szagot árasztott, amikor kicsomagolták. Négy vibrátorban találtak rákkeltő policiklusos aromás szénhidrogéneket (PAH), amik üzemanyagok égetésének melléktermékei. A vizsgált vibrátorok felében találtak lágyító adalékanyagot, ftalát vegyületeket.
A ftalátot a PVC-k lágyítására használják, ettől lesz rugalmas a műanyag. Megtalálható műanyag flakonokban, kozmetikai szerekben, padlókban, de például a számítógépek műanyag alkatrészeiben és gyermekjátékokban, cumikban is. A különböző ftalátvegyületeket az Európai Unió a szaporodást gátló és a gyermek fejlődését korlátozó hatása miatt betiltotta. Magyarországon 2010-ben az ÁNTSZ tiltotta meg bizonyos gyermekjátékok árusítását: a Kínából származó játékok a megengedettnél jóval több ftalátot tartalmaztak, ami izzadságtól, nyáltól kioldódva egészségkárosodást okozhat.
A szilikon is jó választás
A nyálkahártyán keresztül az ártalmas anyag könnyen felszívódik, és mivel a gyermekek egészségére biztosan káros, minden bizonnyal a felnőtt ember szervezetére is ártalmas. Tesztek szerint a vegyülettel értinkező gyerekeknél megnő az allergiás, asztmás betegségek kialakulásának veszélye. Hormonális változásokat okoz, a fiúknál befolyásolja a nemzőképességet, és a rákos sejtek kialakulásához is hozzásegíthet nagy mennyiségben. A ftalát az élővizekben is kimutatható, és szinte minden ember vérében megtalálható, azonban nagyobb mennyiségben hosszú távon egészségkárosodást okoz – és nem is kellemes az égető érzés a testüregben a ftalát tartalmú vibrátor. Mindez elkerülhető még az online szexshopok burjánzásának világában is. Az adalékanyag a műanyagok lágyítására szolgál, így minél keményebb a vibrátor, annál jobb. Az üveg, fém (orvosi), fa dildókban, vibrátorokban biztosan nincs ftalát, ahogy a minőségi, nagyobb márkájú vibrátorokban sem. A szilikon is jó megoldás, azonban a zselés vibrátorokat a higiéniai problémák miatt érdemes kerülni – az anyag porózus tulajdonsága miatt nem lehet 100% -ban fertőtleníteni.
Magyarországon nem gyártanak vibrátorokat, sem dildókat, így csak import termékeket kapni. Mivel semmilyen hivatal nem vizsgálja a szexuális segédeszközök minőségét, és nem üt rá kiváló minősítésű pecsétet, így a tudatos vásárló magatartás a célravezető: a legbiztonságosabb amerikai, vagy európai cég termékét választani, olyan márkában, ami ismert.