Ugyan sok ház ablaka vak a tűző nap okán leeresztett redőnyök miatt, Karácsond ettől függetlenül is némának tűnik. A falu központjában zajlik az élet, iskoláscsoportok masíroznak a menzára, a gyöngyösi busszal meghozott diákok sétálnak haza, de a centrumtól kijjebb kakasszót is alig hallani. Az M3-as autópályán augusztus 21-én tűzhalált halt két család házánál sincs nyoma emberi mozgásnak.
Csend a házaknál
M.-ék háza az északi Puskin utcában áll, mint megtudtuk a szomszédoktól, nemrég újították fel közel egymillió forint értékben (a falu polgármestere később hozzátette, tudomása szerint még be sem fejeződött a felújítás). A kapunál sok kiégett mécsest találni. "Én felakasztanám" – mondja egyből a két házzal arrébb lakó Juhász Ferenc, mit tenne a baleset okozójával, Eva Varholíková-Rezešovával. Aztán szkeptikusan legyint, "úgyis kiadják Szlovákiának".
Az M. családról annyit mond, hogy "a Mátrában lakott a fiúk, a lányuk meg üzletes". A balesetben elhunyt M. György amúgy magának való férfi volt, Juhász úr évtizedek óta ismerte őt. Négy évig ő volt a falugondnok, innen ment nyugdíjba. Az üresen álló, leredőnyözött házra tekintve még annyit mond: nem lakik ott már senki, csak a gyerekek járnak át naponta "megetetni a jószágot", azaz néhány tyúkot és a kutyát.
A V. család Szabadság úti házánál van némi élet: két kutya csaholva ront a kerítésnek érkezésünkre, bent egy Lada áll az udvarban, a redőnyök felhúzva. Csengetésünkre azonban senki sem jön ki a – szintén mécsesekkel megrakott – kerítéshez. Az egyik közelben lakó szerint az elhunytak fia, "Lacika" él a háromszintes házban az élettársával és gyerekével. A távoli szomszéd szerette V.-éket, a buszsofőr családfő gyakran fuvarozta őt magát is. "Sok mindent mondanék, de azt ki kéne sípolni" – mondja a balesetre a nevét nem vállaló férfi.
Ellentmondó pletykák
Az eltűnt kamionos
Egyelőre nem jelentkezett az a magyar kamionsofőr, aki láthatta az aaz M3-ason történt balesetet – közölte szerdán a Pest Megyei Rendőr-főkapitányság (PMRFK) szóvivője. A PMRFK augusztus 30-án a rendőrségi honlapon tette közzé, hogy egy Hatvan felől Budapest felé haladó kamionos szemtanúja lehetett a karambolnak, így várják a jelentkezését. Beluzsárné Belicza Andreának, a megyei rendőr-főkapitányság szóvivője szerint a szemtanú egyelőre nem jelentkezett, de továbbra is várják hívását, vagy megjelenését.A nyomozás állásáról a szóvivő elmondta: az igazságügyi, a műszaki, illetve a toxikológus szakértő véleményére várnak, hogy teljesebb képet kaphassanak a baleset körülményeiről. A toxikológus jelentése azért lehet kulcsfontosságú, mert a vétkes sofőr vérében ópiátot találtak. Az előzetes letartóztatásban lévő 35 éves szlovák nő még mindig nem tett vallomást – fűzte hozzá Beluzsárné Belicza Andrea.
A háza előtt feleségével üldögélő Juhász úr tudomása szerint a Rezeš-család 20 millió forintot ajánlott fel M.-éknek és V.-éknek is a baleset miatt. V.-ék szomszédja pedig arról beszélt, ő csak a temetési költségek fedezéséről tud. Szerinte sok helyi azt állítja, hogy a sok pénzből inkább csinálna egy alapítványt a Rezeš-család a hasonló balesetek áldozatainak.
A faluban mindenféle pletyka kering arról, mikor lesz M.-ék és V.-ék temetése, illetve miért késik ennyit. A késésről nagyjából egyeznek a vélemények, a rendőrség még nem adta ki a holttesteket, tartanak a DNS-vizsgálatok. A kocsmában egy férfi azt mondja, szerinte a család titkolja a temetés időpontját a sajtó miatt. Hozzáteszi, zártkörű temetés lesz, polgárőrök, rendőrök tartják majd távol a kiváncsiakat. Az önkormányzatnál mindezt cáfolták, biztos forrásaik szerint a temetés időpontja még mindig nincs kitűzve. Annyit tudni, hogy a család szűk körű, szolid temetést szeretne, az önkormányzat által tervezett megemlékezésről is lemondtak.
A fax
"Tóth M. Gábor ügyvéd úr [Eva Rezešová védője - a szerző] megkereste az önkormányzatot, rajtunk keresztül pedig a családot" – próbálta a helyzetet tisztába tenni Földi Csaba, Karácsond polgármestere. Ez a baleset utáni első pénteken volt, ekkor az ügyvéd telefonon Rezešék együttérzését akarta tolmácsolni és segítséget kért abban, hogy az önkormányzat közvetítse ügyfele szándékát az áldozatok családtagjainak. Az önkormányzat a kérést továbbította a családoknak, "viszont az ügyvéd és a családok közti kommunikációról információval
nem rendelkezünk" – tette hozzá a polgármester. Tóth M. augusztus 30-án egy faxot is küldött a polgármesteri hivatalba, amit a sajtóból elsőként láthattunk, de nem fotózhattunk le.
Eszerint Tóth M. Gábor ügyvéd azt írta, a Rezeš-család állná a temetési költségeket, és hajlandó más módon is kártalanítani a családokat. Az elterjedt híresztelésekkel szemben összeg nem szerepelt a faxban. Ennek létét Tóth M. Gábor telefonon elismerte a Velvetnek, hozzátéve, hogy "a büntetőeljárás eredményétől függetlenül ügyfelem a temetési költségeket vállalta és kártalanításról is hajlandó tárgyalni" (hangsúlyosan nem kártérítésről, mert ez a fogalom a vétkességet is magában foglalja).
A fax másnapján Földi Csaba polgármester levelet írt az ügyvédnek, amelyben – a családok kérése szerint – leírta, hogy nem tudja a továbbiakban vállalni a közvetítő szerepet, amit ezután a családok jogi képviselője fog ellátni. Hogy ő kicsoda, arra Földi sem tudja a választ. Az M. és V. családok a baleset óta amúgy sem igazán foglalkoznak a hasonló megkeresésekkel, ahogy Földi mondta, "amikor az első napokban beszéltünk, akkor sem az anyagiakkal foglalkoztak".