Balázs, 31: A kánikula jó önismereti időszak
„Kuvaitban nőttem fel, édesapámat a munkája oda kötötte. Nyaranként, főleg júliustól kezdve nem volt ritka az 52 Celsius fok. Hivatalosan persze mindig 49 Celsius fok volt nyáron, mert egy rendelet szerint, ha a hőmérséklet eléri az 50 fokot, akkor már nem szabad dolgozni. Kuvaitban rengeteget használják a légkondicionálót, hűtenek mindent. A piacokon pedig a férfiak forró italokat isznak, így hűtik magukat. Sokan rájöttek, hogy nem is olyan jó inni melegben”- mondta Balázs, aki gyerekkorában nyolc nyarat töltött Kuvaitban, és mint elmondta, rajong a Közel-Keletért. Ami az itthoni hőséget illeti, interjúalanyunk számára a napom óta tartó kánikula a kellemes tavaszt idézi. „Aki szenved a budapesti kánikulától, annak azt ajánlom, a tarkóját hűtse, az a legfontosabb testrész ebből a szempontból. Szerintem egyébként a kánikula fontos időszak, sokmindent megtudhat magáról az ember, ha megfigyeli magát a hőség alatt. Megfigyeli, hogyan reagál a nagy melegre, hogyan reagál arra, hogy a környezete ilyenkor ingerlékenyebb, és az ezekből leszűrt tapasztalatok hatására fejlődhet. A kánikula jó önismereti időszak.”
Józsi, 26, szakács: A konyhában mindig nyár van
„ Voltaképpen mindegy, hogy kint, az utcákon tél van-e, vagy nyár, itt bent, a konyhában évszakoktól függetlenül 35-40 fok van”- mondta Józsi, miközben rizst főzött az esőerdők páratartalmát idéző konyhában. „Tizennégy órát dolgozom, megszoktam a hőséget, sosem zavar. Nem vagyok nyomottabb, nem vagyok kedvetlenebb, ha jön a kánikula, jól érzem magam. Hogy ne álljon a levegő, bekapcsolom a ventilátort. Nyaranta egyébként könnyített menüsor van az étlapon, több zöldköretet, kevésbé terhelő ételeket kínálunk, és ezeket persze a szakácsok is könnyebben el tudják készíteni. De ettől még nem lesz sokkal hűvösebb a konyhában.”
Ágnes, 17, gimnazista: Többet nem választok sötét ruhát
„Tegnap elkövettem azt a hibát, hogy fekete ruhát vettem fel. Tanultam belőle, többet nem fogok kánikulában sötét ruhát választani”- tanácsolta olvasóinknak is Ágnes, a Kölcsey Ferenc Gimnázium tanulója. „Nem jöttem volna be a városba ilyen melegben, ha nem lett volna ma bizonyítványosztás. Nem jó itt, az aszfalton ilyen hőségben. Ma már szellősebb ruhát vettem fel és rengeteg ásványvizet iszom. Várom már, hogy mehessek a Balatonra, ott azért jobb ebben az időben, mint a Terézvárosban.”
Kyra, 17, gimnazista: Gödnél nagyon jó úszni a Dunában
„Aki szenved a hőségtől, annak azt tanácsolom, ha csak teheti, vízpartra menjen.”- egészítette ki a szellős ruha és ásványvíz kombót Kyra, aki szintén a Kölcsey tanulója. „A Dunát tudom ajánlani. Persze ha valaki lemegy a Margit hídhoz, akkor látja, hogy mennyire koszos a víz, de más szakaszai nagyon tiszták tudnak lenni. Gödön lakom, és ott nagyon jó úszni a Dunában. Van egy csomó kis sziget, nagyon szép környék, és élmény ott strandolni. Ha nem oda megyek, akkor a Balatonhoz.” Eredetileg hintázással hűsölő, gimnazista nyilatkozóinkat is meg szerettük volna kérdezni arról, hogy mit gondolnak a kánikula ezoterikus értelmezéséről, de a napsütésben hirtelen megszédültünk.
István, 61 taxisofőr: Nyugodtan vezetek, ilyen a vérmérsékletem
„Épp a művész úr kutyájára vigyázok, itt hűsölünk ketten az autóban. Jól megitattuk a kutyát, így nem viseli meg őt a meleg”- mutatott autója hátsó ülésére István, amelyik alatt egy bobtail feküdt nyugodtan. Néhány pillanattal később kiderült, ki is az a művész úr. Az Opera Hajós utcai művészbejárójából Markó Iván balettművész és koreográfus lépett ki, és utasította sofőrjét arra, hogy még árnyékosabb parkolóhelyet keressen, majd befordult az Itáliai kávéházba. István hűvösebb parkolóhelyet keresett és folytatta a beszélgetésünket. „A taxitársaságnál, ahol dolgozom, szigorúan ellenőrzik, hogy 25 fokra legyen állítva a klíma. Légkondícionáló nélküli autóval nem is közlekedhetünk, nálunk, a kocsiban mindig jó idő van. Megfigyeltem, hogy az ehhez hasonló kánikulai időszakban türelmetlenebbek az autósok a városban, meggondolatlanabbak. Nem lehet ezzel mit kezdeni, ez a Közép-Kelet-európai mentalitás. Engem nem befolyásol az időjárás, mindig nyugodtan vezetek, ilyen a vérmérsékletem.”
Robi, 33 eladó: Gyanítom, nem lesz hűvösebb este
„Annyira furcsa arról hallani, ha valahol 50 fok van. Egy kollégám mesélte, hogy amikor Vietnámban volt, akkor nem volt ritka az 50 fok, nem is tudom elképzelni, milyen lehet az”- osztottuk meg az üzlete előtt cigarettázó Robival a nemrég hallott kuvaiti élményeket, majd rátértünk az ő hőség elleni tippjeire. „A szokott módon védekezem a hőség ellen, sok vizet iszom. Most szembesülök idén először ezzel a meleggel, eddig strandon voltam, meg a lakásban. Ha estére lejjebb megy a hőmérséklet, azt a szervezet jobban bírja, van ideje szusszanni. De most, gyanítom, nem lesz hűvösebb este. Itt bent, a boltban nem használunk légkondícionálót, egyrészt azért nem, hogy ne szennyezzük vele a környezetet, másrészt azért, mert meg lehet tőle fázni, begyulladhat a szem, kellemetlen berendezés.”