„Rosszul vagyok a mekis zacskóktól, amelyeket eldobálnak az emberek az utcán. Bosszant, hogy a játszótéren is csikkekbe lehet botlani. Szingapúrban már betiltották a dohányzást közterületen, és az emberek elfogadták. Szerintem itthon is bele lehetne törődni a környezetünk érdekében hozott változásokba. Ha a politikai elitbe beletörődünk, akkor ezt is el tudnánk fogadni”- mondta Görög Zita modell.
Reciklált designruhák
Tavaly Tóth Gabi, Gryllus Dorka, Tilla, Kásás Tamás és Szilágyi Tibor felkérésével népszerűsítette a szelektív hulladékgyűjtést az Öko-Pannon kht., idén pedig új médiaszemélyekkel folytatta az egy hónapos kampányát. Az esemény bemutatására szervezett sajtótájékoztatón többek közt levetítették azokat a divatfotókat, amelyek az idei kampányarcokról, D. Tóth Kriszta műsorvezetőről, Görög Zita modellről, Kovács Emese úszónőről, M. Kiss Csaba riporterről és Novák Péter reneszánszemberről készültek, amint hulladékból készült desingruhát viselnek.
A szemétből készült Haute Couture (mi inkább a trash-a-porter kifejezést találóbbnak gondoljuk) viseléséről jó néhány történetet meséltek a kampányarcok, illetve beszámoltak arról is, számukra milyen fontos a szelektív hulladékgyűjtés. A prezentáció után azonban az elmondottak gyakorlati oldalára voltunk kíváncsiak, azért a résztvevőket arról kérdeztük, mit kezdenek a háztartásukban elhasznált sütőolajjal, kiégett villanykörtével, lemerült elemekkel, leselejtezett mobiltelefonnal.
Ez a ketyete magyar találmány
M. Kiss Csabát láthatóan meglepték a kérdéseink, és mint elmondta, a környezettudatosság még nem épült be száz százalékosan az életébe. „Amit tudunk, viszünk a hulladékszigetre. A négyéves lányom élvezi ezt a kirándulást, nekem nem is szabad a válogatott szemetet a lyukakba dobnom, csak ő dobhatja be”- részletezte családi elfoglaltságát a Kékfény főszerkesztője. A négy gyereket nevelő M. Kiss Csaba fontosnak tartotta megemlíteni a PET palackok tömörítésére szolgáló szerkezetet, amelynek segítségével könnyebb kezelni a hulladékká vált palackokat. „Ez a ketyere magyar találmány, támogatnám, hogy fillérekért hozzá lehessen jutni.”
Görög Zita modell elmondta, az első élménye a szelektív hulladékgyűjtésről arra az időszakra tehető, amikor Dániában modellkedett tíz éve. „Kitettem a szemeket a modellszállás kukájába, majd kaptam egy levelet, hogy legközelebb leszek szíves kiválogatni, és úgy elcsomagolni. Hú, de sznobok, gondoltam, pedig csak arról van szó, hogy náluk már akkor természetes volt az, ami még most kezdődik nálunk.” Mint arra a második gyerekével terhes modell már utalt, bosszantják a szeméttel teli utcák, elmondta, más szemetét is fel szokta szedni a földről, illetve kihalássza az eldobott palackokat a Városliget és a Millenáris tavából. „Ezenkívül mindig rászólok az emberekre a buszmegállóban, hogy legyenek kedvesek és felfelé tartsák a cigit, ne a babakocsiba szálljon a füst.”
Görög Zitát kinevette ez eladó
Amikor a hulladékgyűjtésre tértünk rá, Görög Zita elmondta, az elhasznált olajat kénytelen a lefolyóba önteni. „Annak lennék a híve, ha nem nyírnák ki azokat, akik be akarják vezetni a használt olajjal működő autókat, és akkor az olaj kidobása nem jelentene problémát.” Mint a modell elmondta, a háztartási szelektív gyűjtés is problémás. „Bementem egy bevásárlóközpontba, hogy szelektív hulladékgyűjtőt keresek, és kinevetett az eladó. Röhögve visszakérdezett, hogy akkor kinti vagy benti gyűjtőt keresek-e. Persze nem volt semmiféle.”
Novák Péter énekes-táncos-koreográfus évek óta környezettudatosan él, de mint elmondta, ezt nem feltétlenül kell komolyan tálalni. „Hibrid autót vezetek, és alig fürdök. Nálam nem éghajlat, hanem testhajlat-változás van”- viccelődött, majd a komoly gondolataira tért rá. „Biztos, hogy nehezen lehet kiszakadni egy metropolisz működéséből, bár van egy-két barátom, aki földbe vájt lyukakban él, én nem tudom, hogy valaha is fogok ott tartani. A sütőolaj kérdése - ami az előbb felvetődött - arra is rávilágít, hogy állunk az energiafelhasználással. A fogyasztás az embernél biológiai kényszer. Ha szétnézünk például a harmadik világban, ott vannak boldog emberek tizedennyi energia felhasználásával.”
A nejlon az emberiség ellensége
A beszélgetésünkben arra már nem tértünk rá, hogy érezte magát Novák Péter a műanyag néptáncosruhában, a sajtótájékoztatón utalt arra, hogy a fotózás minden perce borzalmas élmény volt a számára, és a nejlont az emberiség ellenségének nevezte.
A D. Tóth Kriszta nem látta túlzottnak az elmaradásunkat, az MTV brüsszeli tudósítójaként legalábbis a belga gyakorlatban is voltak különös tapasztalatai. „ Brüsszelben úgy működik a rendszer, hogy ki kell tenni a különböző színű zacskókba csomagolt szelektív hulladékot az utcára, nem is kukába. Annyira ugyan nem súlyos a helyzet, mint Nápolyban, de azért egy melegebb napon jó büdös az utca, és ha jön egy egér, vagy egy kutya, kirágja a zacskót.” D. Tóth Kriszta a magyar gyakorlatra térve elmondta, a sütőolajra nem találta még meg a jó megoldást, de az elhasznált elemeket lánya bölcsődéjében gyűjtik, oda szokta vinni. „A PET palackokat úgy hasznosítom újra, hogy kitisztítom, elviszem a Máltai Szeretetszolgálathoz, ahol a hajléktalanoknak adják, benne forró teával”- zártuk emelkedetten a beszélgetést.