Egyenruha tekintetében hagyománytisztelők vagyunk, és ha jobban megnézzük, egyik modell sem randevúra való. Persze fetisiszták mindig voltak, és szükség is van a rajongásukra. Az egyenruhát nehéz megszokni, viszont még nehezebb megválni tőle, ha valaki komolyan veszi, hogy az uniformis tartást ad és tekintélyt kölcsönöz, valamint azt, hogy egy életen át elkíséri gazdáját.
A Honvédség szigorú, de a tábori lelkésznő lehet lazább
A katonai egyenruházat háborúban és békében is megfelel a haderőnemi, fegyvernemi sajátosságoknak és a fokozott igénybevételi kívánalmaknak, megjeleníti haladó nemzeti hagyományainkat – tudtuk meg. Az egyenruhát az igénybevételi alkalomnak, az évszaknak és az időjárásnak megfelelően az Öltözködési Szabályzat szerint kell megválasztani, és az abban meghatározottak szerint kell viselni. Kedves könyv ez, bár nem valami innovatív.
A szabályzatból kiderül, alakzatban egységes öltözetet kell viselni, akárcsak terepgyakorlaton végrehajtott foglalkozás, alaki kiképzés vagy szemle alkalmával. A gyakorló ruhák anyaga igen erős, kihordási idejük viszont változó, attól függ, milyen erős az igénybevétel. Kivételek mindig vannak a leírás szerint, hiszen a Tábori Lelkészi Szolgálat tagjai kevesebb megszorításokat élveznek a ruhák terén: az Öltözködési Szabályzat szerint a tábori püspök az egyenruhán a püspöki keresztet, a vezető tábori rabbi pedig a kipát viselheti. A tábori lelkésznő a hosszú és rövid ujjú női köznapi ing, valamint a hosszú és rövid ujjú női ingblúz bal zsebére gomboltan keresztet visel
A Honvédség állománya barna színű gyakorló rendfokozati jelzést visel, zöld alapszínre hímzetten a gyakorlósapkán, az esővédő zubbony mellrészén, a gyakorlópóló, a matróztrikó, repülőhajózó overall és dzseki ujján, továbbá barna alapszínre hímzetten a sivatagi kabát mellrészén, a polárpulóver és a sivatagi öltözethez viselt gyakorlópóló ujján az arra kialakított helyen
A vám nem igényel divattervezőt
"Különbséget kell tennünk formaruha és egyenruha között - meséli Nagyné Sebestyén Mária a Vám- és Pénzügyőrség Gazdasági Központjának igazgató-helyettese. "Mi egyenruhát rendelünk, amelyik rendfokozat és fegyver viselésére ad lehetőséget a pénzügyőrök számára. Az egyenruházati alapnormát a Pénzügyminisztérium hagyja jóvá. Nincs szükségünk divattervező bevonására, hiszen egyenruháink hagyományt követnek. Természetesen az egyre fiatalabb állománynak köszönhetően néha-néha felmerül igény egy elegánsabb fazonra, melynek ötlete elsődlegesen inkább a civil életből kerül elő, ahol ugye már nem a praktikum dominál, hanem a külcsín”- vélte Nagyné.
”Az egyenruháinknak elsősorban hivatalos megjelenést kell tükröznie, nem pedig esztétikát, divatot képviselni, mint például a légitársaságok esetében. Az egyenruhánál hasonló kritériumnak talán a társasági egyenruhának kell megfelelnie, melyek ünnepi viseletek, ezek szebbek, díszesebbek, hiszen a megjelenés és a testület képviselete van előtérben. Talán elfogult vagyok, de a társasági egyenruhák terén a mi zubbonyaink a legmutatósabbak. Színhatásuk alapján tükrözik a testület hagyomány tiszteletét és mégis hozza a tekintélyparancsoló formát."
A tűzoltók 2005-ben álltak elő új kollekcióval
„A tűzoltó egyenruha kezdetben Széchenyi Ödön alatt, 1898-ban élte fénykorát, méghozzá szó szerint, ugyanis, abban az időben az aranydíszítés arany, az ezüst pedig ezüst volt” – meséli a Magyar Tűzoltó Múzeum igazgatója Csicsman Gyula. „Az első egyenruha búzakék-fehér csíkos zubbony, hozzá fehér nadrág. Ezzel az volt a baj, hogy lehetetlen volt tisztán tartani, viszont a legolcsóbban beszerezhető. Az I. világháború alatt ez a szín kekire váltott, mert a hadsereg maradék ruháit szétosztották a rendőrség és a tűzoltóság tagjai közt.”
2005-ben végre megszületett a Tűzoltóság oly régen várt új egyenruházati kollekciója, mely a HÖTOSZ és a Vektor Szövetkezet közel négy éves közös fejlesztőmunkájának az eredménye. A tervezés során figyelembe vették a tűzoltók igényeit, kéréseit, vagyis a hagyományokat ötvözték a mai korszerű lehetőségekkel.
Az új egyenruha kollekció 90%-ban eltér az előzőtől. Van néhány motívum, ami főként a hagyományok miatt megmaradt (pl. a társasági zakó szürke színe), de mind a forma, mind az alapanyag tekintetében megújult a ruházat. A férfi társasági ruházat alapdarabja a szürke egysoros, elölgombos társasági zubbony és a piros paszpóllal ellátott fekete pantalló. Mindkettő kevertszálas anyagból készül, így nem gyűrődik, nem fakul és mérettartó.
A női társasági ruházat szintén a rendvédelmi szervek öltözetének formavilágát tükrözi, és egységes képet alkot a férfi ruházattal. A szürke színű kosztümkabát csinos, hosszított, csípő alá érő fazonú, elől egysoros gombolással záródik. Gallérja kihajtós, a vállvarrásban vállzsinór helyezkedik el. A kihajtón paroli, a bal felkaron, pedig hímzett pajzs alakú karjelzés van. Hozzá elegáns, egyenes vonalú, térd alá érő fekete szoknya, vagy piros paszpólos fekete nadrág tartozik, melyik szintén nem gyűrődik.
A MÁV formaruha felvette a versenyt
„A MÁV Zrt. ruházatot megújító arculatváltása 2000-ben történt, ekkor vezették be jelenlegi egyen-formaruházati termékek Sáska Ildikó iparművész tervei alapján” – avat be a részletekbe Budai Csilla a MÁV-Start Zrt. Kommunikációs Igazgatóságáról. „A ruházat tervezése többfordulós nyílt versenyeztetés útján valósult meg. Az arculat megújításának kettős célja volt: a 80-as évek elején kialakított ruházat lecserélése, a rendszerváltást követő új arculat megteremtése, az összetartozás megjelenítésének biztosítása, és a tevékenységi körökhöz igazodó, praktikusabb alapanyagok és varrástechnológiák kialakítása.” A tervezés során 7000 alkalmazott kapott új ruhát, köztük a jegyvizsgálók és pénztárosok is.
A pénztáros ruházat jellemzői: nyári szövet, vagy kötött mellény, kötött kardigán téli-nyári nadrág-szoknya, rövid és hosszú ujjú ing-blúz (sárga vagy fehér) ez választható 3-3 db, 1 db nyakkendő, 2db sál vagy kendő.
A jegyvizsgálói ruházat jellemzői: Téli-nyári egyenruha, férfi-női háromnegyedes esőkabát, férfi-női kötött mellény, pulóver, rövid és hosszú ujjú ing-blúz (sárga vagy fehér) ez választható 3-3 db, nyakkendő, sál, kendő, kék szövet kalap, férfi-női téli-nyári és átmeneti cipő. Idén talán ezek felveszik a versenyt akár a BKV-val is.
A BKV ruháit Makány Márta reformálta meg
Nehéz megítélni, mennyire számít divatipari reformációnak, de a BKV 2007-ben Makány Márta divattervezőre bízta a munkavállalói egyenruhák megtervezését. Az egyenruhák bemutatóján a divattervező elmondta, próbálkozott sportos és modern ötletekkel is, de a dolgozók másképp ítélték meg a BKV-imázst. "Nagyon vegyes korosztályú a munkavállalói csoport. Úgy élik meg, hogy magas presztízsű dolog BKV-dolgozónak lenni, így az elegáns, visszafogott elképzelésekhez ragaszkodtak." Az egyenruhák tehát sokkal inkább hagyományosak lettek, mint formabontóak.