A Csendes-óceán mélyén található Húsvét-szigetek történetét máig homály fedi.

A misztikus sziget nevét a felfedezésének időpontjáról kapta: 1722-ben, húsvét vasárnap lelt rá egy holland tengerész, Jakob Roggeveen. A hajósok elé elképesztő látvány tárult, amikor megérkeztek a szigetre: hatalmas, többnyire egy kőtömbből kifaragott, emberi alakokat ábrázoló szobrok sorakoztak a szemük előtt. Ezeket a rejtélyes képződményeket moainak nevezték az őslakosok. Készítésüket, szállításukat, valamint eredeti rendeltetésüket máig homály fedi. A legelterjedtebb nézet szerint a szobrok síremlékként szolgáltak, és görgők vagy faszánok segítségével mozgatták azokat. Körülbelül 1000 évvel ezelőtt készülhettek és több mint 800 darab található a szigeteken belőlük. Korábbi feltételezések arról is szóltak, hogy a sziget őslakói maguk sodorták a kihalás szélére a sziget élővilágát, és ezért pusztult el a civilizációjuk, de ezt a teóriát egy friss kutatás most cáfolta. 

Friss DNS-vizsgálatok eredményei új megvilágításba helyezték a sziget lakóinak múltját, megdöntve azokat a korábbi elméleteket, amelyek szerint a szigetlakók felelőtlen környezetpusztítással sodorták volna a pusztulás szélére saját közösségüket.

Az elmúlt években a svájci Lausanne Egyetem és a francia Musée de l'Homme kutatói az 1670 és 1950 között élt rapa nui-i lakosok genetikai anyagát vizsgálták. Az ősi DNS elemzése során bebizonyosodott, hogy a korábbi teóriákkal ellentétben nem történt hirtelen és jelentős népességcsökkenés a szigeten. A szénalapú kormeghatározás és a genetikai hasonlóságok vizsgálata arra utal, hogy a területen

nem volt akkora ökológiai válság, amely pusztulással fenyegette volna a lakosságot.

Váratlan kapcsolat az amerikai őslakosokkal

Szintén meglepő felfedezés volt többek között, hogy a sziget lakói genetikai rokonságban állnak az amerikai őslakosokkal, és a DNS-ük mintegy tíz százalékban egyezik. A kutatók számára ez felveti a kérdést:

hogyan jöhetett létre ilyen kapcsolat?

Az elméletek szerint Rapa Nui lakosai már jóval Kolumbusz előtt találkozhattak amerikai őslakosokkal. Ez a felfedezés pedig újraírhatja nemcsak a sziget, hanem Amerika történelmét is.

(Roadster)

(Borítókép: Mauik a Húsvét-szigeteken. Fotó: traumlichtfabrik/Getty)