A repülés eleve sok stresszel jár, gondoljunk csak a hosszú várakozásra a check-in pultoknál, a csomagok tologatására, a biztonsági kapukra, a tömegre. Ám van négy betű, ami ha rákerül a beszállókártyára, akkor garantáltam emlékezetes lesz az utazás, csak nem a jó értelemben.
SSSS – ez a kód, amit az utazó influenszerek csak a „halál csókjaként" emlegetnek, nem más, mint a a Secondary Security Screening Selection (másodlagos biztonsági átvizsgálás) rövidítése, amit az Amerikai Közlekedésbiztonsági Hivatal alkalmaz.
Az illető, akit erre kiválasztanak, és rábélyegzik a beszállókártyájára, az amúgy is macerás biztonsági ellenőrzésen felül még egy extra átvizsgáláson is átesik, ami akár egy órás procedúra is lehet. Az európai úticélokat ez szerencsére nem érinti, ám ha valaki az Egyesült Államokba készül, vagy onnan repül valahová, akkor bármikor számíthat erre a kódra.
„Az érintett személyeket a repülést megelőző napokban választják ki, amikor a légitársaságok megosztják az utaslistát az amerikai biztonsági hatóságokkal” – magyarázza Zach Griff repülési szakértő. „Az SSSS teljesen véletlenszerű is lehet, és a járatfoglaláskor nem lehet tudni, hogy valaki felkerül-e a listára.”
Vannak olyan jelek, amelyek utalhatnak a kiválasztásra, például az, ha valaki nem tud online becsekkolni, és a légitársaság alkalmazásán vagy weboldalán keresztül jön egy értesítést, hogy a repülőtéren a földi személyzetnél kell jelentkezni.
„Aki valaha is SSSS lesz, készüljön fel arra, hogy négyszer is megmotozzák zaklatják, nyilvánosan kigúnyolják és hasonlók” – figyelmeztet egy tartalomkészítő, aki Kanadából utazott az USA-ba, amikor megtapasztalta a különleges beszállókártya áldásait.
Tengerentúli utazásnál tehát érdemes felkészülni erre az eshetőségre is, és ha meglátja a 4 S betűt a beszállókártyán, akkor időben a biztonsági ellenőrzéshez kell indulni, nehogy az elhúzódó vizsgálat miatt lekésse a gépet.
(NyPost)
(Borítókép: beszállókártya. Illusztráció: Getty Images)