A nagy melegben sok otthon nagyon gyorsan átmelegszik, főleg akkor, ha egész nap besüt a nap, rossz a szigetelés, vagy nincs klíma a lakásban. Ilyenkor könnyű úgy érezni, mintha a falak is ontanák magukból a hőt, estére pedig a hálószoba sem lesz sokkal kellemesebb, mint napközben volt. A jó hír az, hogy ventilátor és légkondicionáló nélkül is lehet valamennyit javítani a helyzeten. Csodát persze nem érdemes várni, de néhány apró változtatással el lehet érni, hogy ne melegedjen fel annyira a lakás, és legalább egy-két helyiség elviselhetőbb maradjon a legforróbb órákban.
Napközben érdemes kizárni a napsütést
Amikor végre süt a nap, ösztönösen sokan elhúzzák a függönyt, hadd jöjjön be a fény. Kánikula idején azonban ez az egyik legrosszabb stratégia, mert a közvetlen napsütés nagyon hamar felmelegítheti a szobát. Ilyenkor érdemes inkább behúzni a függönyt vagy lehúzni a redőnyt, különösen azokon az ablakon, amiket hosszú órákon át ér a napsütés.
Nem mindegy, mikor van nyitva az ablak
A tomboló hőségben a napközbeni ablaknyitás sokszor inkább csak ront a helyzeten. A forró levegő ugyanis gyorsan beáramlik, és mire észbe kap az ember, a lakásban is ugyanaz a fülledt, nehéz meleg lesz, mint az utcán. Természetesen azért friss levegőre szükség van, de a szellőztetést érdemes estére, éjszakára vagy kora reggelre időzíteni, amikor már lehűlt a levegő. Ha megoldható, az ablakokat a lakás két ellentétes oldalán célszerű kinyitni, mert a kereszthuzat sokkal hatékonyabban cseréli ki a bent rekedt meleg levegőt. Ennek viszont csak akkor van értelme, amikor a kinti levegő valóban hűvösebb.
Nem feltétlenül az egész lakást kell lehűteni
Kánikulában sokszor reménytelen vállalkozás az egész lakást kellemes hőmérsékleten tartani. Sokkal reálisabb lehet kiválasztani egy eleve árnyékosabb, kevésbé felmelegedő helyiséget, ahol napközben vagy este a legtöbb idő telik, és arra jobban figyelni. Ennek az ajtaját, már ha van, érdemes zárva tartani, mert így lassabban áramlik be oda a lakás többi részéből a melegebb levegő.
A főzés is tovább melegítheti a lakást
Egy forró nyári napon a sütőt bekapcsolni elég merész vállalkozás. Ilyenkor praktikusabbak lehetnek a hideg vagy gyorsan elkészíthető ételek, mint például a saláták, szendvicsek, joghurtos fogások, gyümölcsök vagy hideg levesek, mert ezek kevésbé terhelik a lakást és a szervezetet is. Emellett a mosógépet, mosogatógépet és más hőt termelő eszközöket is jobb estére időzíteni, ha ez megoldható.
A kánikula idején tehát nem csak az a kérdés, hogyan lehet lehűteni a lakást, sokszor az is legalább ilyen fontos, hogyan lehet megakadályozni, hogy még jobban felmelegedjen. A zárt redőny, az okosan időzített szellőztetés és egy kijelölt hűvösebb szoba együtt már érezhető különbséget hozhat.
(Express)
(Borítókép: Getty Images)