Nyáron a légkondicionáló sokszor nem luxus, inkább túlélőeszköz. A 30 fok feletti melegből belépni egy kellemesen hűvös helyiségbe maga lehet a megkönnyebbülés, csakhogy a szervezet nem mindig szereti ezt a hirtelen váltást.
Beállt nyak és derékfájdalom
A hideg hatására ugyanis az izmok merevebbé válhatnak, lassabban reagálhatnak, a mozgás pedig kevésbé lesz rugalmas. Ilyenkor az ízületekre is nagyobb terhelés kerülhet, ami fájdalmat, feszülést vagy kellemetlen húzódó érzést okozhat. Nem véletlen, hogy sokan épp a klímaszezonban panaszkodnak beállt nyakra, derékfájásra vagy vállkörnyéki merevségre.
Nem konkrétan a klíma a baj
A gondot sokszor nem önmagában a légkondi okozza, inkább az, ahogyan használjuk. Ha a beltéri hőmérsékletet túl alacsonyra állítjuk, vagy a hideg levegő közvetlenül a vállunkat, térdünket, nyakunkat éri, akkor az izmok egy idő után megfeszülhetnek, az érintett területek pedig könnyebben fájdulnak meg.
Az ízületi vagy mozgásszervi betegségekben szenvedőknek különösen fontos figyelni, ugyanis ők még érzékenyebbek lehetnek a klíma kedvezőtlen hatásaira.
Akkor nem kell a légkondi?
Természetesen nem arról van szó, hogy a nyári forróságban le kellene mondani a klímáról, inkább érdemes okosabban használni. Célszerű, ha a beltéri és a kültéri hőmérséklet között közötti különbség nem haladja meg a 6-10 fokot. A mai modern légkondikat már be lehet úgy állítani, hogy ne közvetlenül ránk fújja a hideget, ha pedig ez nem megoldható, akkor jó ötlet lehet egy vékony kardigánt, sálat vagy kendőt a vállunkra vetni. Kicsit banális megoldásnak tűnhet ez, de váll- és nyakfájás esetén meglepően sokat segíthet.
A témában további hasznos információkat a Weborvos szakértői cikkében találnak.
(Borítókép: Getty Images)