Elszigeteltsége miatt csak kevesen ismerik, ennek is köszönheti máig fennmaradt, autentikus mivoltát Agrafa. Az ország közepén hegyekkel körbeölelt régiót a legutóbbi, 2011-es népességi adatok szerint akkor 398-an lakták.

A turisták elől megbúvó területről legutóbb a BBC készített riportot. Mint kiderült, a település neve szabad fordításban azt jelenti: íratlan.

Ennek oka, hogy amikor a Bizánci Birodalom serege rábukkant a területre, annyira elszigeteltnek tartották azt, hogy még a térképükön sem tudták meghatározni, ezért sokáig feltérképezetlenként tartották számon – írja a Földjáró.

Később a törökök is érintetlenül hagyták a régiót, mert azt túl nehezen elérhetőnek vélték. Agrafa így azon kevés térségek közé tartozott Görögországban, amelyeket az Oszmán Birodalom soha nem vett be.

Az 1800-as évek közepén, a Görög Királyság kikiáltását követően a vidék lakói szegények és magányosak maradtak, ezért rengetegen útnak indultak, hogy élhetőbb részeken telepedjenek le.

Áldás és átok volt egyszerre Agrafának az elszigeteltség. Sikerült megőrizni a tradicionális életvitelt, az édeni flórát és faunát, de nagyon nehéz itt megélni. A telek rendkívül hosszúak és brutálisak

– nyilatkozta a riportban Thomas Ntavarinos.

A helyi idősek arról is beszéltek, hogy régen az egyik falu, Fragkista iskolájának mindössze 70 diákja volt. A tanulók egy teremben tanultak. Az intézmény 20 éve bezárt, a régióból elfogytak a gyerekek. Új lakók nem is költöznek Agrafába, a legtöbb település ugyanis hegyoldalakba épült, így azok nehezen elérhetők.